News
Wtorek 23 kwietnia 2024

Dumni z pracy za granicą

Siedemdziesięciu pięciu uczniów, uczestników projektu „Europejskie kwalifikacje normą XXI w. – zagraniczne staże zawodowe dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu bełchatowskiego” spotkało się w ZSP nr 4 na podsumowaniu swojej przygody z nauką zawodu za granicą. Młodzież odebrała certyfikaty potwierdzające udział w przedsięwzięciu, zorganizowanym dla niej przez bełchatowskie starostwo.
glowne
Projekt o nazwie „Europejskie kwalifikacje normą XXI w. – zagraniczne staże zawodowe dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu bełchatowskiego” starostwo opracowało 3 lata temu. Pomysł został pozytywnie oceniony i ostatecznie sfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER). Kosztował ponad 615 tys. zł. Przedsięwzięcie umożliwiło osobom uczącym się zawodu zdobywać praktyczne doświadczenie i podwyższać branżowe umiejętności językowe poprzez 3-tygodniowe praktyki zawodowe w Niemczech.

Projekt realizowany był jednocześnie w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Bełchatowie, Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 w Bełchatowie, Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Zelowie. W trzech kolejnych latach trwania projektu do Frankfurtu nad Odrą wyjechało w sumie 75 uczniów, w tym 32 techników budownictwa, 23 techników żywienia i usług gastronomicznych, 10 techników hotelarstwa, 10 technik pojazdów samochodowych. Staże poprzedzone były etapem wstępnym, polegającym na przygotowaniu formalno – organizacyjnym oraz kulturowym (w tym językowym) uczestników wyjazdu zagranicznego. Etap ten poświęcony był z jednej strony formalnemu i organizacyjnemu przygotowaniu wyjazdu, z drugiej strony otwarciu międzykulturowemu uczestników projektu. Uczniowie uczestniczyli w szkoleniach z doradcą zawodowym, doradcą językowym i pedagogiczno – kulturowym.

Młodzież spotkała się na uroczystości podsumowującej projekt, w trakcie której odebrała certyfikaty. W imieniu starosty bełchatowskiego wręczyła je Elżbieta Naturalna, Sekretarz Powiatu. Gratulacje przekazali także Irmina Wojciechowska, Dyrektor ZSP nr 4, Łukasz Borowski, Naczelnik Wydziału Inwestycji, Strategii i Rozwoju w starostwie, Edward Olszewski, Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu. Na uroczystości obecni byli również nauczyciele, opiekunowie młodzieży podczas wyjazdów, rodzice oraz koordynatorki projektu Kamila Wolska i Emilia Podedworna. W relacjach uczniów z tej wyjątkowej, zawodowej przygody, jaka był udział w projekcie, podkreślano takie wartości jak nowa wiedza i umiejętności, szlifowanie języka obcego, nauka samodzielności i zaradności, wzrost kompetencji międzykulturowych i interpersonalnych, zwiększenie poczucia własnej wartości, wreszcie wspaniałe wspomnienia.

Relacja z wydarzenia także oczami uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnycvh nr 4 w Bełchatowie.
Agnieszka Zawodzińska
Zespół ds. Promocji