News
Sobota 20 kwietnia 2024

Dziś matura na próbę

Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Kilińskiego w Zelowie rozpoczyna dziś próbny egzamin dojrzałości dla uczniów klasy czwartej Technikum Mechanicznego. Sprawdzanie wiedzy z maturalnych przedmiotów potrwa – podobnie jak to będzie na „prawdziwym” egzaminie – kilka dni. Najpierw matura z języka polskiego, następnie z matematyki i j. angielskiego. Wszystkie egzaminy są pisemne.
asw
Ponad pół tysiąca absolwentów szkół średnich, prowadzonych przez samorząd powiatu bełchatowskiego, może w tym roku przystąpić do egzaminu dojrzałości. Większość to uczniowie liceów (275), pozostali – techników (232). Placówki od kilku miesięcy prowadzą zdalną naukę, jednakże maturę próbną organizują stacjonarnie. ZSP im. J.Kilińskiego w Zelowie przeprowadzi ją w tym i następnym tygodniu, pozostałe szkoły powiatu uporały się z zadaniem w lutym. Korzystano z maturalnych zestawów pytań i zagadnień wydawnictw Nowa Era i Operon. Od 3 do 16 marca próbne egzaminy maturalne organizowane są przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Maturzysta musi obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (obligatoryjne są na poziomie podstawowym; chętni mogą je zdawać także na rozszerzonym). Nie będzie w tym roku na maturze obowiązkowych egzaminów ustnych z języka polskiego i z języka obcego. Przeprowadzone zostaną one tylko dla tych abiturientów, którzy potrzebują wyników z tych egzaminów do rekrutacji na studia zagraniczne.

Próbna matura jest sprawdzeniem nie tylko poziomu wiedzy uczniów, ale także procedur, również tych związanych z bezpieczeństwem sanitarnym. Najważniejsze wśród nich to zachowanie dystansu, założenie maseczki, zdezynfekowanie rąk. Pomieszczenia muszą być wietrzone. Egzaminy maturalne 2021 planowane są od 4 do 20 maja.
A.Zawodzińska
Zespół ds. Promocji