News
Piątek 29 marca 2024

Finał turnieju pożarniczo-ekologicznego

W siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bełchatowie odbył się Powiatowy Turniej Wiedzy Pożarniczej i Ekologicznej pod nazwą „Młodzież zapobiega pożarom i chroni środowisko” dla szkół podstawowych, III klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu bełchatowskiego.
glowne
Turniej służył popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych i znajomości podstawowych zagadnień ochrony środowiska zgodnych z zasadą zrównoważonego rozwoju oraz możliwości wspierania inicjatyw zmniejszających zanieczyszczenie środowiska, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej, historii i tradycji ruchu strażackiego oraz popularyzacji treści ekologicznych. Organizatorami turnieju byli Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Bełchatowie wraz z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Bełchatowie, Nadleśnictwem Bełchatów i Starostwem Powiatowym w Bełchatowie.

Etapy eliminacji
Do 28 lutego trwały eliminacje środowiskowe na szczeblu szkół. Do finału powiatowego zakwalifikowały się po trzy osoby w każdej grupie wiekowej, wyłonione w eliminacjach miejskich – przeprowadzonych do 22 marca w Bełchatowie oraz po dwie osoby w każdej grupie wiekowej wyłonione w eliminacjach gminnych z pozostałych gmin powiatu. Do eliminacji powiatowych turnieju przystąpiło 25 uczniów, których pierwszym zadaniem było rozwiązanie testu. Najlepiej napisali go: .I grupa – szkoły podstawowe: Piotr Kwiatkowski – SP Nr 12, Oskar Okoń – SP w Łękińsku, Iga Paluszkiewicz – SP w Parznie; II grupa – kl. VII, VIII, kl III gimnazjum: Kamil Strzelczyk – SP Nr 12, Natalia Malinowska – SP w Szczercowie, Przemysław Muskała – SP w Łękińsku; III grupa – szkoły ponadgimnazjalne: Emilia Sikorska – II LO, Kinga Wysocka – ZSP w Kleszczowie, Łukasz Łyszkowicz – ZSP w Kleszczowie.

W wyniku rozgrywek finałowych kolejność zajętych miejsc była następująca:
I grupa – szkoły podstawowe
1. Oskar Okoń – SP w Łękińsku
2. Iga Paluszkiewicz – SP w Parznie
3. Piotr Kwiatkowski – SP Nr 12
II grupa – kl. VII, VIII, kl III gimnazjum
1. Kamil Strzelczyk – SP Nr 12
2. Natalia Malinowska – SP w Szczercowie
3. Przemysław Muskała – SP w Łękińsku
III grupa – szkoły ponadgimnazjalne
1. Kinga Wysocka – ZSP w Kleszczowie
2. Łukasz Łyszkowicz – ZSP w Kleszczowie
3. Emilia Sikorska – II LO
Laureaci pierwszych miejsc w poszczególnych grupach wiekowych: Oskar Okoń (SP w Łękińsku), Kamil Strzelczyk (SP Nr 12), Kinga Wysocka (ZSP w Kleszczowie) wystartują jeszcze w kwietniu w eliminacjach wojewódzkich w Piątku.
Anna Kurzydlak
Referat ds. edukacji ekologicznej