News
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
  • W piątek, 29 marca 2024 r., Starostwo Powiatowe w Bełchatowie, Nieodpłatna Pomoc Prawna, Poradnictwo Obywatelskie, Terenowy Punkt Paszportowy i Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności będą NIECZYNNE. ∗
Czwartek 28 marca 2024

Głos Starosty do projektu Umowy Partnerstwa

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 7 =
Czas na uwagi do projektu Umowy Partnerstwa w ramach społecznych konsultacji minął 22 lutego. To dokument określający, w co Polska zainwestuje fundusze europejskie w latach 2021-2027. Chodzi o 76 miliardów euro z unijnej polityki spójności i Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Projekt Umowy Partnerstwa przygotowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Był on konsultowany we wszystkich województwach. Konsultacje były transmitowane na żywo na kanale YouTube Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, gdzie wciąż można obejrzeć nagranie ze spotkania.


- W świetle projektu, który przedstawia, na jakie cele rozwojowe Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zamierza przeznaczyć środki z budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027, sytuacja społeczno-gospodarcza Zagłębia Górniczo-Energetycznego, w tym Powiatu Bełchatowskiego, jest opisana w sposób bardzo ogólny i wybiórczy - mówi Dorota Pędziwiatr, Starosta Bełchatowski.- To spostrzeżenie ujęliśmy w formularzu uwag, który został przesłany do Marszałka WŁ. Nasze stanowisko uzasadniliśmy tym, iż zmiany, które czekają region bełchatowski, będą na tyle istotne i duże, że wymagają potężnych nakładów finansowych. Wiadomo, że pieniądze tylko z lokalnych budżetów nie zabezpieczą wszystkich potrzeb.

Powiat Bełchatowski po wnikliwej analizie projektu Umowy Partnerstwa zgłosił swoje uwagi, w których wyraźnie wskazał m.in. brak realnej strategii pomocy dla naszego regionu, by zminimalizować negatywne skutki odejścia od wydobycia węgla brunatnego. Dodatkową kwestią zawartą w uwagach  jest  brak rekomendacji, by Powiat Bełchatowski był  Obszarem Strategicznej Interwencji. To spowoduje, iż proces transformacji nie będzie postrzegany jako zagrożenie, a szansa na kontynuację rozwoju regionu.


 
Zespół ds. Promocji
Starostwo Powiatowe w Bełchatowie
← Back