News
Środa 24 kwietnia 2024

Od poniedziałku szkoły średnie w trybie zdalnym

Od 17 października obowiązują nowe zasady profilaktyki antycovidowej. W powiatach objętych tzw. czerwoną strefą, a więc także w powiecie bełchatowskim, począwszy od poniedziałku, 19 października, szkoły ponadpodstawowe, potocznie zwane średnimi, rozpoczną naukę zdalną. Bełchatowskie starostwo pracuje tak, jak dotychczas, przy czym zachęca się mieszkańców, by w miarę możliwości załatwiali sprawy drogą elektroniczną lub telefonicznie.
glowne starostwo
Zgodnie z wytycznymi rządu RP szkoły ponadpodstawowe w czerwonej strefie uruchamiają 19 października naukę zdalną. Placówki administrowane przez bełchatowskie starostwo rozpoczęły przygotowania do tego trybu pracy, który już był praktykowany podczas krajowej kwarantanny wiosną tego roku. Na bazie tych doświadczeń każda szkoła przygotowuje się do tego wyzwania przede wszystkim od strony technicznej. Będą to m.in. zakupy doposażające nauczycieli w kamery internetowe. Szkoły zbierają także informacje od wychowawców o uczniach, którzy nie mają odpowiedniego sprzętu, by móc uczestniczyć w zajęciach on-line. Tym osobom będą wypożyczone laptopy. Niewykluczone, że w niektórych placówkach zostanie przygotowany tymczasowy nowy plan zajęć. Ma on ułatwić prowadzenie lekcji w czasie rzeczywistym, kiedy nauczyciel znajduje się w pracowni, a uczniowie uczestniczą w niej będąc w domach. Inaczej mają wyglądać zajęcia z przedmiotów zawodowych. Szkoły muszą zastanowić się nad najbezpieczniejszym dla wszystkich rozwiązaniem, którym mogą być zajęcia w pracowniach z zachowaniem zasad sanitarnych, jak odstępy, środki ochronne i ograniczona liczba osób. Młodzież będzie o tym na bieżąco informowana przez wychowawców i poprzez stronę internetową szkoły.

Nie zmienia się funkcjonowanie bełchatowskiego starostwa. Obsługa mieszkańców odbywa się na bieżąco. W budynkach urzędu i siedzibach powiatowych jednostek dostępne są płyny do dezynfekcji rąk, a petenci i urzędnicy podczas bezpośredniego kontaktu muszą mieć zasłonięte usta i nos. Zachęcamy mieszkańców, by w miarę możliwości załatwiali sprawy drogą elektroniczną lub telefonicznie, a opłat dokonywali bezpośrednio na rachunki bankowe. Korespondencję można kierować na adres e-mail starostwa powiat@powiat-belchatowski.pl. Sprawa zostanie przekazana do właściwego dla sprawy wydziału.

O ewentualnych zmianach w organizacji pracy urzędu i podległych jednostek mieszkańcy będą informowani poprzez oficjalną witrynę internetową Powiatu Bełchatowskiego.

Zasady bezpieczeństwa obowiązujące w strefie czerwonej:
  • ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych do 5 osób na 1 kasę;
  • od 19.10 - zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje i inne);
  • podczas uroczystości religijnych nie więcej niż 1 osoba na 7m2,
  • w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 10 osób;
  • w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych).

Oprócz tego w strefie czerwonej obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa jak w strefie żółtej:
  • lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6:00 – 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00  wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos;
  • ograniczenie liczba osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc;
  • wydarzenia sportowe bez udziału publiczności;
  • w wydarzeniach kulturalnych max. 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność;
  • zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.
Agnieszka Zawodzińska
Zespół ds. Promocji