News
Czwartek 28 marca 2024

Przedsiębiorcy podsumowują spotkanie z niemieckim dyrektorem

Możliwości współpracy firm polskich i niemieckich poszukiwano podczas spotkania przedsiębiorców z Regionalnej Izby Gospodarczej w Bełchatowie z Thomasem Birnerem, szefem spółki WFG z partnerskiego powiatu Berchtesgaden. Podczas kwietniowego pobytu w Bełchatowie - na zaproszenie bełchatowskiego starosty - gość odwiedził dwie firmy w ich siedzibach, sześć kolejnych przygotowało dla niego specjalne prezentacje.
5
Przedsiębiorcy, którzy spotkali się z niemieckim gościem, jednogłośnie oceniają, że to był dobry pomysł i nowe doświadczenie. Zebrane informacje i relacje z rozmów posłużą do ustalenia kolejnych kroków w obszarze współpracy gospodarczej regionów.

- Wspólnie z RIG zastanowimy się, co możemy zrobić jako kolejne działanie zmierzające do wsparcia przedsiębiorców, a tak postrzegamy możliwość współpracy naszych firm z Niemcami – mówi Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski. - Rozwój przedsiębiorczości jest dla mnie, poza infrastrukturą drogową, główną osią działań. Zależy mi, by zbudować trwałą płaszczyznę dla wzajemnych kontaktów biznesowych.

Czy rozmowy d-ra Thomasa Birnera, szefa spółki WFG BGL przyniosą w przyszłości kontrakty biznesowe? W odpowiedzi na to pytanie bełchatowscy przedsiębiorcy są jeszcze ostrożni z racji krótkiego czasu, który upłynął od spotkań i forum gospodarczego. Jednego są pewni, iż możliwość odwiedzenia na miejscu wybranych przedsiębiorstw w Bawarii uzupełniłaby informacje i jeszcze lepiej wskazała punkty ewentualnych wspólnych interesów.

- Pan Birner z uznaniem obejrzał naszą wyspecjalizowaną produkcję z wykorzystaniem nowoczesnego parku maszynowego – mówi Grażyna Ludkiewicz, właścicielka firmy Jagatex. - Zaproponował nam także produkt, wykorzystywany w produkcji odzieży, którego jednak my nie stosujemy. Mamy nadzieję, że nasze wysokiej jakości produkty spodobały się i spotkanie z niemieckim gościem pomoże otworzyć drzwi na rynek zachodni i nawiązanie kontaktów z tamtejszymi kontrahentami.

Przedsiębiorcy zwrócili uwagę na postawę gościa, który przy okazji spotkań polecał niemieckich producentów, rekomendował ich markę. Informacje o polskich firmach skrupulatnie notował.

- Mojej firmie pan Birner proponował rury grubościenne do przesyłu gazu i innych mediów – mówi Jadwiga Tumidajewicz, Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Innowacyjno - Produkcyjnego „INKOM" Sp. z o.o . - Nasza działalność jest specjalistyczna i taką też zaoferowałam stronie niemieckiej. Jesteśmy gotowi do świadczenia usług, także w powiecie Berchtesgaden. Bardzo dobrze oceniam samą akcję zaaranżowania tego rodzaju spotkania. Uważam, że dobrze byłoby poznać także podmioty obsługiwane przez WFG BGL.

- Spółka WFG, którą reprezentował pan Birner, to może być dla nas wzór i przykład, jak stworzyć strukturę wspierającą przedsiębiorczość. Uważam, że podobny podmiot przydałby się bardzo także u nas – dodaje Grażyna Ludkiewicz, właścicielka Jagatexu.

- Czas pokaże, czy nawiążemy bliższe kontakty – mówi Zenon Rosół, prezes Ekobudowy. - Na spotkaniu dowiedzieliśmy się, że w Bawarii funkcjonują producenci specjalistycznych pomp wykorzystywanych przez producentów żywności. Przy realizacji zleceń dla klientów z tej branży potencjalnie można byłoby się tym zainteresować.

- Umówiliśmy się z niemieckim gościem na wymianę w ciągu 2 czy 3 tygodni konkretniejszych danych i pomysłów na możliwości współpracy – mówi Tadeusz Stachowicz w imieniu firm Konstak i Lukor. - Uważam, że zebranie informacji pomoże skojarzyć podmioty, które mogą mieć jakiś wspólny interes.

- Interlogos miał propozycję dla powiatu BGL, by organizować kursy językowe i branżowe dla niewykwalifikowanych pracowników, szukających zatrudnienia w tamtejszych firmach – mówi Jarosław Olejniczak, właściciel szkoły Interlogos. - Nasz pomysł spotkał się z lekkim zaskoczeniem, ale i obietnicą, że zostanie przemyślany.

Ze spotkania jest zadowolona ANIA Holding. Jak relacjonuje Damian Kuśmierek – zastępca Dyrektora ds. Handlu w ANIA Holding, szef WFG interesował się ofertą firmy „JB”, produkującej m.in. przewody, stanowiące potencjalnie produkt do wykorzystania w niemieckich przedsiębiorstwach. Strony umówiły się, że będą w kontakcie.

Niemiecki partner podczas pobytu w Bełchatowie prezentował potencjał gospodarczy na swoim stoisku podczas II Forum Gospodarczego Powiatu Bełchatowskiego, a także na spotkaniu studyjnym w Słupi. Nalezy dodać, że Thomasowi Birnerowi towarzyszyła Doris Goossens z agencji informacyjnej "3zam kommunikation", która udzielała informacji na stoisku wystawienniczym. Wiele materiałow wydanych było w języku polskim, przygotowanych specjalnie na forum w Bełchatowie. Swój współudzial w organizacji gościny dla delegacji z BGL miały także firmy z RIG zapraszając na obiad i kolację w dniu spotkań, zorganizowanych przez Rezydencję Dwór Polski.

- Jestem zachwycony gościnnością i serdecznością osób, które poznałem w Polsce. Ogromne wrażenie zrobiła na mnie organizacja forum gospodarczego i wystawy. Wiem, że włożono w to bardzo duzo pracy. Gratuluję i dziękuję za niezwykle interesujący program pobytu - napisał dr Thomas Birner w emailu po powrocie do domu.

W tym miejscu Zespół ds. Promocjji w starostwie pragnie podziękować pani Katarzynie Kleczyk i pani Magdalenie Mirczak-Gosławskiej  oraz panu Arkadiuszowi Kubikowi za pomoc w obsłudze tłumaczeniowej dla bawarskiej delegacji.
Agnieszka Zawodzińska
Zespół dfs. Promocji