News
Czwartek 18 kwietnia 2024

Uczniowie wrócili z praktyk w Niemczech

W ciągu dwóch lat bełchatowskie starostwo umożliwiło 75 uczniom szkół ponadgimnazjalnych praktyki zawodowe w Niemczech. Wszystko w ramach projektu pn. „Europejskie kwalifikacje normą XXI wieku”, finansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny w ramach Programu Operacyjnego. Wiedza - Edukacja - Rozwój. W marcu tego roku trzecia i ostatnia grupa młodzieży odbywała zagraniczny staż zawodowy. Podczas 21-dniowego pobytu w ośrodku IB we Frankfurcie nad Odrą młodzież zdobywała doświadczenie w gastronomii, tzw. budowlance, mechanice pojazdowej i hotelarstwie. Praktyczne zajęcia odbywały się w zakładach pracy.
glowne 2
Młodzi gastronomicy zgłębiali tajniki kuchni niemieckiej przygotowując regionalne potrawy, odkrywając różnice czy podobieństwa z kuchnią polską. Uczennice hotelarstwa praktykowały w najprawdziwszym niemieckim hotelu. Początkujący budowlańcy poznali zasady murowania, brukowania, montażu i stolarki. Mechanicy - w zależności od zakładu pracy, w którym odbywali staż - uczestniczyli w naprawach samochodowych, wykonywali usługi wulkanizacyjne itp.

Projekt przewidywał dla jego uczestników nie tylko obowiązek odbycia stażu zawodowego. Młodzieży zapewniono liczne atrakcje, w tym zwiedzanie Frankfurtu nad Odrą, wycieczkę do Poczdamu i Berlina. W czasie wolnym od zajęć uczniowie uczestniczyli w warsztatach tematycznych, w tym o integracji międzynarodowej. Animacje językowe były formą nauki niemieckiego i wesołej zabawy. W trosce o kondycję fizyczną młodzieży zorganizowano dla niej również zajęcia na ściance wspinaczkowej i w parku linowym.

Wrażenia z pobytu, jak również różnorodne aspekty projektu, zostaną omówione podczas spotkania podsumowującego przedsięwzięcie. Jest ono planowane 22 czerwca. Będzie to okazja do ponownego nawiązania kontaktów, wspomnień i wymiany spostrzeżeń.
← Back