Wtorek 10 grudnia 2019

Referat ds. edukacji ekologicznej wspiera działalność w zakresie zagadnień związanych z ochroną przyrody i środowiska w placówkach oświatowych. Blisko 60 tysięcy złotych zostało przekazane w 2017 r. na nagrody dla uczestników ww. konkursów.
Lider polskiej ekologii, czyli samorząd powiatu bełchatowskiego już przygotowuje się do tegorocznych obchodów Powiatowego Dnia Ziemi. To duże i widowiskowe wydarzenie zaplanowano 2 czerwca. W ciągu najbliższego miesiąca swój udział mogą zgłaszać szkoły i placówki wychowawcze.
W auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 3 w Bełchatowie odbyło się podsumowanie i wręczenie nagród dla uczestników Festiwalu Ekologicznej Twórczości Dzieci. Przedstawicielom zwycięskich placówek nagrody wręczył Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski.
Dla mieszkańców powiatu bełchatowskiego starostwo organizuje 15 października bezpłatny wyjazd do Rezerwatu Niebieskie Źródła, Skansenu Rzeki Pilicy i Grot Nagorzyckich. Zapisywać można się telefonicznie. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Około 2100 osób oddało 35 ton makulatury w zamian za młode drzewa i krzewy. Symboliczną sadzonkę akcji „Drzewko za makulaturę” posadził starosta Waldemar Wyczachowski z pomocą nadleśniczego Jarosława Zająca i przedstawicieli Eko-Regionu.
Drzewka jabłoni i śliwy, thuje golden szmaragd i Mr Bowling Ball oraz sadzonki ostrokrzewu aureo marginata zabiorą do domu mieszkańcy powiatu, którzy 1 października oddadzą makulaturę
Festiwal ekologicznych piosenek, konkurs plastyczny, quizy, gry i zabawy to główne atrakcje tegorocznego Eko-Pikniku, organizowanego przez bełchatowskie starostwo. Impreza odbędzie się 9 września, ale swój udział należy zgłosić do 17 lipca
 2 czerwca mieszkańcy powiatu świętować będą Dzień Ziemi. Z tej okazji w centrum Bełchatowa odbędzie się Jarmark Ekologicznych Rozmaitości, a ulicami miasta przemaszeruje barwny korowód. Ponadto będą  warszaty, konkursy i występy artystyczne o tematyce ekologicznej.
Górska przyroda, krajobrazy i klimat były głównym tematem tegorocznego turnieju powiatowego wiedzy ekologiczno-przyrodniczej „Odkrywam świat”. Wzięło w nim udział siedem szkół podstawowych z powiatu. Starostwo ufundowało nagrody.
W świąteczny nastrój swoimi działaniami wprowadzili pracownicy Referatu ds. edukacji ekologicznej dzieci z placówek oświatowych i wychowawczych z terenu powiatu bełchatowskiego.