Piątek 29 marca 2024

Uwaga na nieznane telefony z zaproszeniem na spotkania

Wiele osób otrzymuje przez telefon zaproszenia na spotkania, badania profilaktyczne lub pokazy zdrowego odżywiania. Często też informuje się te osoby o wygraniu wartościowej nagrody, mimo, iż nie brały udziału w żadnym konkursie. Sprzedawcy wykorzystują zaufanie, zwłaszcza seniorów, i przez telefon uzyskują dane osobowe, by wysłać zaproszenie. Jak nalezy zachować się w takiej sytuacji, by nie paść ofiarą "naciągaczy"? Powiatowy rzecznik konsumentów podpowiada, na co nalezy zwrócić uwagę.
senior telefon
Wiele osób starszych, choć nie tylko, otrzymuje przez telefon zaproszenia na spotkania do lokali gastronomicznych lub hoteli w celu wykonania badań profilaktycznych lub pokazów zdrowego i racjonalnego odżywiania. Często też osoby te, po to by przybyły na spotkanie, są informowane o rzekomym wygraniu przez nie nagrody w postaci np. tabletu, czy też innego artykułu, mimo, iż nie brały udziału w żadnym konkursie. Jednak, bardzo często, informacje te są nieuczciwe, gdyż nie podaje się w nich prawdziwego, ukrytego celu spotkania. Sprzedawcy wykorzystują zaufanie, jakim darzą ich seniorzy, by podano im przez telefon dane osobowe w celu wysłania zaproszenia na spotkanie.

W rzeczywistości, dopiero po przybyciu do wskazanego w zaproszeniu miejsca osoby starsze, dowiadują się o prawdziwym celu spotkania, na którym są nakłaniane, często przy użyciu agresywnych praktyk marketingowych, do zakupu drogich zestawów naczyń, mat masujących, pościeli oraz urządzeń paramedycznych, z reguły sprzedawanych po bardzo zawyżonych cenach lub pozbawionych właściwości opisywanych w czasie sprzedaży. W niektórych przypadkach proponowana jest też sprzedaż bardzo drogich turnusów rehabilitacyjnych w ośrodkach medycznych. Aby dodatkowo zachęcić do zakupu prezentowanych wyrobów, w czasie bezpłatnych badań medycznych, które w rzeczywistości nie mają nic wspólnego z profesjonalnymi badaniami, handlowcy akcentują na zły stan zdrowia uczestników pokazów.

By ustrzec się popełnienia błędu, w tym przypadku zawarcia niekorzystnej dla nas umowy sprzedaży poza lokalem, czy też niechcianych propozycji otrzymywanych drogą telefoniczną należy przede wszystkim pamiętać o rezygnacji z zaproszenia oraz, by nie podawać swoich danych osobowych przez telefon. Jeśli natomiast podpisaliśmy taką umowę, to należy pamiętać, iż w większości przypadków przysługuje nam prawo odstąpienia od tak zawartej umowy w terminie 14 dni. By odstąpienie od umowy było skuteczne należy spełnić dwa warunki. Po pierwsze, należy wysłać do sprzedawcy oświadczenie o odstąpieniu od umowy listem poleconym, najlepiej za potwierdzeniem odbioru, a kopię oświadczenia wraz z potwierdzeniem jego nadania zachować dla siebie w celach dowodowych. Po drugie, jeżeli otrzymamy zakupioną rzecz, należy zwrócić ją do sprzedawcy lub przekazać ją upoważnionej przez niego osobie niezwłocznie, nie później niż w terminie 14. dni od dnia, w którym odstąpiliśmy od umowy, chyba, że przedsiębiorca zaproponował, że sam odbierze rzecz (podstawa prawna: art. 27, art. 34 ust.1 ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta).

W niektórych przypadkach sprzedawcy utrudniają konsumentom możliwość odstąpienia od umowy, np. bezpodstawnie żądając zapłaty wysokich opłat dodatkowych, czy też uniemożliwiając zwrócenie rzeczy. Wtedy, bezwzględnie należy zgłosić się po pomoc do Biura Powiatowego Rzecznika Konsumentów, które znajduje się w budynku B Starostwa Powiatowego w Bełchatowie przy ul. Pabianickiej 26.

Piotr Porzeżyński
Powiatowy Rzecznik Konsumentów