Sobota 21 września 2019

Aktualności

W piątek 20 września odbył się w siedzibie fundatora głównej nagrody, markecie Leroy Merlin finał konkursu na najpiękniejszą posesję w powiecie bełchatowskim.
Przypomnijmy, konkurs ogłoszony pod koniec czerwca przez Starostę Bełchatowskiego Dorotę Pędziwiatr trwał kilka tygodni. W tym czasie mieszkańcy sami zgłaszali swoje posesje do rywalizacji. W sierpniu odwiedziła je kilkuosobowa komisja konkursowa.
Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bełchatowie uczą się florystyki, gotowania i profesjonalnej opieki nad ludźmi starszymi i niepełnosprawnymi. Zapewnia im to udział w praktykach zawodowych i praktykach wspomaganych, które są organizowane u przedsiębiorców na terenie Bełchatowa. Wszystko dzięki projektowi unijnemu „Zawodowo Damy Radę!”.
Wymiana makulatury na sadzonki drzew i krzewów będzie mieć w tym roku jubileuszową, dziesiątą edycję. Mieszkańcy, którzy zgromadzą co najmniej 5 kilogramów starych papierów, gazet czy pudeł i przekażą je w dniu akcji organizatorowi, otrzymają w nagrodę od 2 do 10 sadzonek roślin. Wydarzenie planowane jest w sobotę, 5 października, na parkingu przy głównym budynku bełchatowskiego starostwa. Zapraszamy.
Regionalna Izba Gospodarcza w Bełchatowie uczestniczyła w XII Europejskim Forum Gospodarczym Łódzkie 2019 r. W ponad trzydziestu panelach nad przyszłością polskiej gospodarki debatowało wielu ekspertów z kraju i zagranicy. Były to dwa dni pełne inspirujących spotkań i wymiany doświadczeń.
Bezrobocie w powiecie bełchatowskim wynosi obecnie 5 procent i jest niższe niż w Łódzkiem (5,6%) i kraju (5,2%). Nasi przedsiębiorcy chętnie sięgają po środki na zatrudnianie osób bezrobotnych i na szkolenia. Między innymi o pieniądzach służących poprawie sytuacji na rynku pracy rozmawiała w bełchatowskim pośredniaku Powiatowa Rada Rynku Pracy, której przewodniczy Starosta Bełchatowski Dorota Pędziwiatr.
Moc atrakcji spotkała młodzież, która uczestniczyła w polsko-niemieckiej wymianie uczniów. Były to warsztaty czekoladowe, projekt integracyjny, zwiedzanie „Bronka” i udział w lekcji języka niemieckiego, następnie wizyta w największej w Europie kopalni węgla brunatnego i wspólna zabawa na dyskotece. Pełni miłych wspomnień i wiedzy o gościnnym powiecie bełchatowskim uczniowie z partnerskiego powiatu Berchtesgaden zakończyli wizytę w Polsce.
Tegoroczny eko-piknik, organizowany przez bełchatowskie starostwo, odbędzie się w piątek, 27 września, na scenie przy Gigantach Mocy w Bełchatowie. Na uczestników czekają m.in. warsztaty ekologiczne, degustacje zdrowych potraw, gry i zabawy. Na estradzie wystąpią m.in. Promienie Bełchatowa, Ale Babki, Moderato i Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich Kurówek-Kurów. Eko-piknik połączony będzie z obchodami Powiatowego Dnia Miodu. Pszczelarze przygotują dla gości słodkie niespodzianki. Zapraszamy.
O podobieństwach i różnicach w szkolnictwie polskim i niemieckim rozmawiali dyrektorzy powiatowych jednostek oświatowych i opiekunowie młodzieży z Bawarii podczas konferencji zorganizowanej z okazji przyjazdu do Bełchatowa uczniów z partnerskiego landu Berchtesgaden.
Od ponad 12 lat organizowana jest przez bełchatowskie starostwo wymiana uczniów z partnerskim powiatem Berchtesgaden w Niemczech, w której uczestniczy młodzież szkół ponadpodstawowych powiatu i Szkoły Realnej w Bad Reichenhall przy bardzo dużym udziale rodzin polskich.
W dniu 30 sierpnia 2019 r. Prezes Rady Ministrów zatwierdził listę zadań rekomendowanych do dofinansowania w ramach Funduszu Dróg Samorządowych w województwie łódzkim. W związku z tym dzisiaj w sali szkoleniowej Powiatowego Urzędu Pracy w Bełchatowie wicewojewoda Karol Młynarczyk uroczyście podpisał umowy na poszczególne inwestycje drogowe z każdą z gmin. Powiat reprezentowała Starosta Bełchatwoski Dorota Pędziwiatr i wicestarosta Jacek Bakalarczyk.