Komunikat
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
  • W piątek, 29 marca 2024 r., Starostwo Powiatowe w Bełchatowie, Nieodpłatna Pomoc Prawna, Poradnictwo Obywatelskie, Terenowy Punkt Paszportowy i Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności będą NIECZYNNE. ∗
Czwartek 28 marca 2024

100 lat wyzwań Sanepidu

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 7 =
Początek Inspekcji Sanitarnej w Polsce datowany jest na 1919 rok Powołanie nowych struktur państwa odpowiedzialnych za bezpieczeństwo zdrowotne i życie ludzi miało dla powojennej Polski ogromne znaczenie. Zły stan sanitarny, zagrożenie epidemią, brak wiedzy na temat higieny i ochrony zdrowia stawiały przed Inspekcją Sanitarną duże wyzwania. Instytucja obchodzi w tym roku setne urodziny.
glowne
W styczniu 1919 roku powołano Ministerstwo Zdrowia Publicznego, którego zadanie polegało na m.in. zwalczaniu chorób zakaźnych ostrych i przewlekłych. 19 lipca 1919 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę pod nazwą Zasadnicza Ustawa Sanitarna. Dokument ten stanowił podwalinę całej organizacji służby zdrowia: profilaktycznej, sanitarnej, i naprawczej. W listopadzie 1918 r. powstał Państwowy Centralny Zakład Epidemiologiczny, który miał za zadanie wspierać Ministerstwo Zdrowia Publicznego w realizacji celów sanitarno-epidemiologicznych. PCZE, jako zakład badawczy i laboratorium, zajmował się metodami zapobiegania i zwalczania chorób zakaźnych u ludzi. W 1923 roku PCZE został przekształcony w Państwowy Zakład Higieny, który w swej działalności łączył zadanie sanitarne z działalnością badawczą. Instytucja ta działa obecnie jako Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny w Warszawie.

II wojna światowa dokonała spustoszenia kraju, zarówno w sferze ekonomicznej i kulturalnej, ale też zdrowotnej i sanitarno- epidemiologicznej. Po zakończeniu wojny w Polsce pojawił się problem epidemii chorób zakaźnych (tyfus, błonica, czerwonka). Brak leków, szczepionek wiedzy i oświaty w zakresie profilaktyki zdrowotnej oraz wykształconej kadry medycznej nie wpływały na poprawę stanu zdrowia Polaków. Działalność przeciwepidemiczna opierała się na pomocy doraźnej, wykonywanej przez Kolumny Sanitarne, które prowadziły akcje na poziomie regionalnym i lokalnym. Rok 1952 przyniósł zmiany w zakresie nadzoru sanitarnego. Wtedy powstały Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne wraz ze Stacjami Powiatowymi. 14 sierpnia 1954 roku utworzono Państwową Inspekcję Sanitarną, która otrzymała kompetencje i obowiązki na niespotykaną dotychczas skalę. Państwowej Inspekcji Sanitarnej powierzono odpowiedzialność za realizację czterech podstawowych zadań z zakresu szeroko pojętej profilaktyki, tj. bieżący i zapobiegawczy nadzór sanitarny, zapobieganie chorobom zakaźnym i popularyzowanie zasad higieny.

W Bełchatowie Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna powstała 15 lutego 1957 r. Pierwszym Inspektorem Sanitarnym był dr Wacław Olszewski. Stacja mieściła się w budynku Miejskiej Rady Narodowej, a załogę stanowiło tylko 5 osób. Kolejną siedzibą Sanepidu w Bełchatowie był budynek przy ulicy Armii Czerwonej w poradni przeciw gruźlicy. W latach 1963- 1967 obowiązki kierownika Powiatowej Stacji pełnił instruktor higieny Roman Matyszkiewicz. Od kwietnia 1967 r. Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Bełchatowie został lekarz medycyny Stanisław Kozanecki. W skład zadań Sanepidu wchodziły: higiena żywności i żywienia, higiena pracy, higiena szkolna,, statystyka, epidemiologia i nadzór zapobiegawczy. W 1970 roku powstały laboratoria higieny komunalnej, żywienia i żywności.

Na skutek nowego podziału administracyjnego kraju 1 sierpnia 1975 roku Bełchatów wszedł w skład województwa piotrkowskiego. Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna została przemianowana na Terenową Stację Sanitarno- Epidemiologiczną i podlegała Wojewódzkiej Stacji w Piotrkowie Trybunalskim. 1 styczna 1978 roku funkcję Państwowego Terenowego Inspektora Sanitarnego objął lekarz medycyny Zbigniew Trzciński. Stanowisko pełnił do końca styczna 1996 roku. W lutym 1984 r. TSSE przeniosła się do budynku po Oddziale Pomocy Doraźnej znajdującym się przy ulicy Okrzei 49. Od 1 lutego 1996 r. do 31 grudnia 2007 r. Inspektorem Sanitarnym był lekarz medycyny Dariusz Goch. Od 21 kwietnia 2008 roku do chwili obecnej Stacją kieruje mgr. inż. Elżbieta Świerczyńska Musiał, będąca zarówno Dyrektorem Stacji, jak i Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym.

Aktualnie Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Bełchatowie pełni funkcję stacji nadzorującej nad gminami: miejską Bełchatów, miejsko- wiejską Zelów, wiejskimi: Bełchatów, Drużbice, Kleszczów, Kluki, Rusiec, Szczerców oraz miastami Bełchatów i Zelów. Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Bełchatowie zatrudnia 32 pracowników. 2076 obiektów jest objętych nadzorem bełchatowskiej Inspekcji Sanitarnej. Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Bełchatowie podlega Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Łodzi. W skład PSSE w Bełchatowie wchodzą: sekcja nadzoru epidemiologii, sekcja nadzoru higieny komunalnej, sekcja nadzoru higieny pracy i higieny dzieci i młodzieży, sekcja nadzoru bezpieczeństwa żywności, żywienia i produktów kosmetycznych, stanowisko ds. oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia, stanowisko ds. zapobiegawczego nadzoru sanitarnego, stanowisko ds granicznego punktu kontroli sanitarnej, stanowisko pracy ds. statystyki medycznej. Ponadto stanowisko pracy ds. systemu jakości, stanowisko pracy inspektora ochrony danych oraz oddział ekonomiczno-administracyjny.
 
Opracowała Joanna Samburska
Starszy asystent w Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej
← powrót