Czwartek 18 kwietnia 2024

12 milionów na walkę z bezrobociem

Bełchatowski „pośredniak” otrzymał na finansowanie działań dla promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej blisko 12 mln zł. Za te pieniądze będą organizowane m.in. staże, prace interwencyjne, roboty publiczne czy szkolenia. Ubiegłoroczna, wysoka skuteczność PUP właśnie w tym obszarze została nagrodzona resortowym wyróżnieniem.
PUP1
6,5 mln zł z Funduszu Pracy oraz ponad 5 mln zł w ramach środków współfinansowanych z EFS rozdysponuje w tym roku Powiatowy Urząd Pracy w Bełchatowie na aktywne formy przeciwdziałaniu bezrobociu, m.in. na staże, prace interwencyjne, roboty publiczne, szkolenia, refundacje kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego. Już można składać odpowiednie wnioski. W dalszej kolejności będą przyjmowane dokumenty od osób ubiegających się o przyznanie jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej oraz bony na zasiedlenie, stażowe, zatrudnieniowe oraz szkoleniowe. Ponadto PUP bełchatowski będzie dysponował środkami w wysokości ponad 1,2 mln zł na finansowanie przez okres 12 miesięcy części kosztów wynagrodzenia za pracę oraz składek na ubezpieczenie społeczne za zatrudnienie osób bezrobotnych do 30 roku życia.

Sprawne i skuteczne zarządzanie środkami przeznaczonymi na, ogólnie mówiąc, walkę z bezrobociem, realizowane przez urząd w roku ubiegłym, zostało wyróżnione dyplomem gratulacyjnym Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, który Maria Kulińska, Dyrektor PUP odebrała podczas centralnych obchodów Dnia Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia w Katowicach.

Dzień Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia, obchodzony od 2010 roku, upamiętnia podpisanie przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego dekretu o organizacji państwowych urzędów pośrednictwa pracy i opieki nad wychodźcami (27 stycznia 1919 r.). Święto pracowników służb zatrudnienia z udziałem Stanisława Szweda, sekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej połączone było z konferencją nt. zadań służb zatrudnienia. W skład publicznych służb zatrudnienia wchodzi 16 wojewódzkich urzędów pracy oraz 338 urzędów powiatowych wraz z filiami. Publiczne służby zatrudnienia odgrywają ważną rolę w zwiększaniu szans na zatrudnienie osób bezrobotnych i poszukujących pracy. Ich zadaniem jest udzielenie pomocy osobom poszukującym pracy i bezrobotnym. Oprócz tego publiczne służby zatrudnienia świadczą usługi z zakresu poradnictwa zawodowego oraz szkoleń.