Piątek 29 marca 2024

3
Jak będzie wyglądała sieć szkół ponadgimnazjalnych w powiecie w najbliższych latach po wejściu w życie reformy systemu oświatowego? Radni powiatu zajmą się tym tematem na sesji 15 lutego.
głowne
Karol Młynarczyk, wicewojewoda łódzki odwiedził bełchatowski szpital, chcąc poznać sytuację placówki przed tworzeniem sieci szpitali na podstawie zapowiadanej przez rząd ustawy zmieniającej ich finansowanie. Wojewoda spotkał się z dyrekcją lecznicy i starostą bełchatowskim.
zielony1
3,3 milionów złotych ma w kasie powiat bełchatowski na działania służące ochronie środowiska. Taką kwotą będzie dysponować w bieżącym roku nasz samorząd po oddaniu do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi aż 11,2 milionów złotych. Pieniądze pochodzą z opłat za korzystanie ze środowiska, uiszczanych przez podmioty gospodarcze. Na podstawie przepisów ustawy „Prawo ochrony środowiska” samorząd lwią część tych funduszy musi oddać, a to, co zostanie, przeznacza także na zadania przynoszące tzw. efekt ekologiczny.
PUP1
Bełchatowski „pośredniak” otrzymał na finansowanie działań dla promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej blisko 12 mln zł. Za te pieniądze będą organizowane m.in. staże, prace interwencyjne, roboty publiczne czy szkolenia. Ubiegłoroczna, wysoka skuteczność PUP właśnie w tym obszarze została nagrodzona resortowym wyróżnieniem.
5
6 lutego rozpocznie się w trzech szkołach średnich rekrutacja uczniów do udziału w stażach zagranicznych, organizowanych przez bełchatoiwskie starostwo. To szansa dla młodzieży Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Bełchatowie oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zelowie. Wyjazd do Frankfurtu planowany jest w maju, potrwa trzy tygodnie.
glowne 1
Dziewięć podmiotów, prowadzących działalność gospodarczą na terenie powiatu bełchatowskiego, wystartowało po tytuł „Firma na medal”. Wśród kandydatów są firmy z różnorodnych dziedzin: budowlana, gospodarowanie odpadami, samochodowa, handel zdrową żywnością lub produktami ze stali, produkcja opakowań, a nawet branża kominiarska. Kapituła konkursu ma czas do 10 lutego na ocenę informacji złożonych przez firmy.
glowne
Jubileusz 20-lecia działalności obchodzi w tym roku Centrum Kształcenia Praktycznego w Bełchatowie. Placówka powstała w miejscu warsztatów szkolnych i od początku swojego istnienia miała na celu kształcenie i doskonalenie wiedzy praktycznej uczniów szkół zawodowych oraz technikum. Współcześnie CKP kojarzony jest z kształceniem praktycznym zawodowym, kursami kształtującymi nowe umiejętności, egzaminami zawodowymi, świadczonymi usługami w zakresie obróbki mechanicznej i plastycznej, stale unowocześnianym parkiem maszynowym i technologicznym oraz czynnym udziałem w społecznych akcjach. W ciągu 20 lat Centrum Kształcenia Praktycznego wykształciło ponad 8500 uczniów.
8
Mniej pożarów, ale więcej miejscowych zagrożeń na terenie naszego powiatu odnotowała straż pożarna w ubiegłym roku. Według wyliczeń strażaków interwencja ratownicza odbywała się co 6 godzin i 18 minut. Formacja podsumowała swoją pracę podczas tradycyjnej narady rocznej z udziałem służb współpracujących, przedstawicieli samorządów oraz strażaków.
glowne
Bełchatowscy policjanci podsumowali tegoroczne ferie zimowe. Dzięki wielu podjętym działaniom profilaktycznym zarówno przed, jak i podczas ferii, policjanci nie odnotowali żadnego zdarzenia z udziałem dzieci, ani zagrożeń dla korzystających z zimowych atrakcji, zorganizowanych na terenie powiatu bełchatowskiego.
fnm10
We wtorek, 31 stycznia upływa termin zgłaszania się przedsiębiorców do konkursu „Firma na medal”. Wystarczy wypełnić formularz i przesłać go do bełchatowskiego starostwa. Udział w konkursie jest bezpłatny. Uczestnicy walczą o tytuł, prestiż i promocję swojej firmy.