Sobota 21 września 2019

Aktualności

Nowe warunki przyznawania stypendiów studentom z powiatu, stanowisko Rady Powiatu w Bełchatowie w sprawie odkrywki węgla brunatnego w Złoczewie, zgoda na zlecenie spółce PKS uruchomienia nowych linii autobusowych na terenie powiatu to sprawy, które powiatowi radni rozstrzygnęli na sesji 28 sierpnia.
Powiat Bełchatowski otrzyma 82 tysiące złotych na uruchomienie czterech nowych połączeń autobusowych na terenie powiatu. Pieniądze pochodzą z „Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej”. Starosta Bełchatowski Dorota Pędziwiatr i wicestarosta Jacek Bakalarczyk podpisali w tej sprawie umowę z Wojewodą Łódzkim.
Już w najbliższą niedzielę, 1 września, zapraszamy mieszkańców na Powiatowe Dożynki, które w tym roku samorząd Powiatu Bełchatowskiego organizuje z Gminą Zelów. Wspólnie podziękujemy rolnikom za ich pracę i zebrane plony. Dożynkowe świętowanie uatrakcyjnią m.in. degustacje swojskiego jadła, pokazy umiejętności policyjnych, występy artystyczne, w tym popularnych wykonawców muzyki dance i disco polo.
Konkursy, występy, stoiska z różnymi produktami i warsztaty będą mieć miejsce na placu przy „Gigantach Mocy” w Bełchatowie podczas tegorocznego Eko-pikniku, organizowanego przez bełchatowskie starostwo. Wydarzenie planowane jest 27 września, ale chętni do udziału w konkursach, czy do zaprezentowania się na scenie lub stoisku, powinni zgłosić się wcześniej we wskazanych regulaminowo terminach.
Doroczne święto plonów zgromadziło w niedzielę, 25 sierpnia, w Podwodach – Kolonii mieszkańców Gminy Bełchatów. Na uroczystość złożyły się tradycyjne obrzędy dożynkowe, podziękowania dla rolników, poczęstunek swojskim jadłem i zabawa. Gośćmi wydarzenia byli m.in. Dorota Pędziwiatr, Starosta Bełchatowski, wicestarosta Jacek Bakalarczyk, Sławomir Malinowski, przewodniczący Rady Powiatu w Bełchatowie.
39. rocznicę powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” bełchatowianie i władze samorządowe miasta i powiatu uczcili złożeniem kwiatów pod pamiątkową tablicą i nabożeństwem w parafii farnej przy ul. Kościuszki. Uroczystość odbyła się 25 sierpnia.
24 sierpnia pod patronatem Doroty Pędziwiatr – Starosty Powiatu Bełchatowskiego został zorganizowany już po raz VIII Piknik Organizacji Pozarządowych. Stowarzyszenia biorące udział w  tym wydarzeniu przedstawiły swoją działalność statutową na rzecz lokalnej społeczności. Wśród  stowarzyszeń oraz osób odwiedzających piknik zostały rozlosowane wartościowe nagrody.
Starosta Bełchatowski Dorota Pędziwiatr gościła w starostwie dyrektora chińskiego przedsiębiorstwa, które od kilku miesięcy kooperuje z firmą z Kluk. Panu Weipingowi Wang przybliżono potencjał powiatu bełchatowskiego i możliwości współpracy regionalnej. Gość z zainteresowaniem przyjął propozycję starosty ewentualnego udziału chińskiej firmy w przyszłorocznym forum gospodarczym.

W środę, 28 sierpnia, odbędzie się X sesja Rady Powiatu w Bełchatowie. Zgodnie z proponowanym porządkiem obrad radni zajmą się m.in. regulaminem przyznawania stypendium motywacyjnego studentom z naszego powiatu czy sprawą uruchomienia czterech linii autobusowych, o których dofinansowanie samorząd powiatu zawnioskował do Wojewody Łódzkiego. Sesja rozpocznie się o godz. 13. Obrady z Sali Herbowej w bełchatowskim urzędzie miasta  będzie można śledzić „na żywo” w Internecie.
30-letni Dawid Gwoździk stanął 16 sierpnia na wierzchołku włosko-szwajcarskiego szczytu Breithorn (4164m n.p.m.). Tę trudną wyprawę, której podjął się niewidomy mieszkaniec Bełchatowa, wsparła Starosta Bełchatowski Dorota Pędziwiatr, obejmując przedsięwzięcie patronatem honorowym.