Czwartek 21 marca 2019

Aktualności

Żywą lekcją historii i hołdem dla walczących o niepodległość ojczyzny będzie XIX Regionalny Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych z 1863 r., który w najbliższą niedzielę, 10 lutego, będzie udziałem setek uczestników. Marsz, objęty honorowym patronatem starosty Doroty Pędziwiatr, podąży w dwóch kierunkach, tj. do Grocholic i Parzna.
Pięciu pracowników bełchatowskiego starostwa i jedna osoba z urzędu pracy odebrali z rąk wicewojewody łódzkiego medale za długoletnią służbę, przyznane przez Prezydenta RP. Uroczystość odbyła się w Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi. Bełchatowskiej delegacji odznaczonych przewodniczyła Dorota Pędziwiatr, Starosta Bełchatowski.
Drugie miejsce podczas XVIII Halowego Turnieju Piłki Nożnej Drużyn Samorządowych o Puchar Starosty Myślenickiego Józefa Tomala, zdobyła drużyna reprezentująca powiat bełchatowski. Już od czternastu lat bełchatowscy samorządowcy uczestniczą w rozgrywkach w partnerskim powiecie myślenickim.
Familijne firmy, czyli działalności gospodarcze prowadzone przez członków rodziny, kontynuowane od pokoleń czy zatrudniające krewnych, jakich na terenie powiatu bełchatowskiego jest bardzo wiele, mogą pochwalić się swoimi osiągnięciami w tegorocznym konkursie starosty bełchatowskiego „Firma na medal”. Na najlepsze czeka tytuł, szklana statuetka i prestiż. Termin bezpłatnych zgłoszeń upływa 15 lutego.
Powiatowe Centrum Sportu w Bełchatowie zaprasza na „Aktywne ferie z PCS". Spektrum propozycji spędzania czasu na lodzie, w wodzie czy w sali gimnastycznej jest imponujące. 
31-01-2019

Czwarta sesja


Za nami czwarta w tej kadencji sesja Rady Powiatu w Bełchatowie. Podczas obrad radni między innymi delegowali do pracy w Komisji Bezpieczeństwa i Porządku dwóch przedstawicieli spośród radnych – Jacka Bakalarczyka i Marka Jasińskiego, w miejsce radnych, których mandaty wygasły wraz z końcem ubiegłej kadencji. Ponadto radni rozpatrzyli projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia regulaminów pracy komisji stałych Rady Powiatu w Bełchatowie, przyjęli uchwałę w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Bełchatowskiego na lata 2019-2033 oraz uchwałę w sprawie zmiany budżetu Powiatu na 2019 rok. Wysłuchali także sprawozdania Komisji Rewizyjnej z realizacji rocznego planu kontroli za IV kwartał 2018 r oraz informacji starosty o pracy Zarządu w okresie międzysesyjnym.     

Podczas wczorajszej narady rocznej w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bełchatowie nastąpiło uroczyste przekazanie nowego sprzętu ratowniczego. Na wyposażenie jednostki trafiła łódź płaskodenna z silnikiem oraz samochód operacyjny. 50 tysięcy złotych na zakup samochodu dołożyło Starostwo Powiatowe w Bełchatowie, dlatego symbolicznego przekazania sprzętu dokonał Jacek Bakalarczyk, wicestarosta bełchatowski.
Co 5 godzin i 34 minuty wyruszali w 2018 roku na ratunek strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bełchatowie. Co 30 godzin i 57 minut wybuchał pożar, co 7 godzin i 23 minuty występowało miejscowe zagrożenie, a co 83 godziny i 26 minut ktoś fałszywie alarmował o zagrożeniu. W roku 2018 roku straż pożarna alarmowana była 1574 razy do zdarzeń powstałych na terenie powiatu, a w stosunku do roku poprzedniego ilość wszystkich zdarzeń wzrosła o 69. W bełchatowskiej komendzie PSP odbyła się narada roczna- podsumowanie pracy strażaków za 2018 rok. W naradzie uczestniczył zastępca Łódzkiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Łodzi st. bryg. Marek Jankowski. Władze powiatu reprezentował Jacek Bakalarczyk, wicestarosta bełchatowski oraz Marek Jasiński, członek Zarządu Powiatu. Obecny był również Sławomir Malinowski, przewodniczący Rady Powiatu.
W życiu każdego ucznia są wyjątkowe chwile, a wieczór studniówkowy do takich niewątpliwie należy. Przed tegorocznymi maturzystami jeszcze niejeden bal, ale bal studniówkowy jest niepowtarzalny – wyznaczający start w dorosłe życie. To wieczór, gdzie wszyscy na chwilę zapominają o maturze, o egzaminach i bawią się do białego rana.
28-01-2019

Gloria victis

Od ponad dwudziestu lat w Grocholicach odbywają się obchody rocznic wybuchu Powstania Styczniowego. W tym roku mija 156 lat od wybuchu tego największego zrywu narodowo-wyzwoleńczego przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Uroczystość z okazji kolejnej rocznicy wybuchu powstania odbyła się 27 stycznia w kościele w Grocholicach.