Piątek 29 marca 2024

76. rocznica Powstania Warszawskiego

Bełchatowianie oddali hołd walczącym w Powstaniu Warszawskim. Jak co roku, dokładnie o godz. 17:00 w mieście zawyły syreny, a mieszkańcy zatrzymali się na chwilę, by w zadumie uczcić bohaterów 1944 roku. Następnie złożono także kwiaty pod Pomnikiem Bełchatowian przy kościele farnym. Władze Powiatu Bełchatowskiego reprezentował Członek Zarządu Marek Jasiński.
główne2

Od lat stałym punktem uroczystości upamiętniających powstanie jest ustawienie w centrum miasta drewnianych krzyży. W tym roku ze względu na epidemię koronawirusa postawione one zostały tylko przez budynkiem Urzędu Miasta. Przechodzącym obok mieszkańcom członkowie Centralnego Archiwum Strzeleckiego rozdawali ulotki stylizowane na kartę z kalendarza z datą 1 sierpnia 1944 r, na których zawarto najważniejsze informacje o Powstaniu Warszawskim.

Największa zbrojna akcja podziemia
Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tysięcy powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące.
W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tysięcy powstańców, a 25 tysięcy zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tysięcy zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy (około pół miliona) wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

Zespół ds. Promocji
w Bełchatowie