Poniedziałek 17 czerwca 2019

"Aleja bez granic" pamiątką z wizyty Niemców

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 4 =
Dwudziestu uczniów z bawarskiego landu Berchtesgaden przebywało przez kilka dni w domach swoich rówieśników ze szkół ponadgimnazjalnych, prowadzonych przez samorząd powiatu bełchatowskiego. W trakcie pobytu młodzież odwiedzała ciekawe miejsca w regionie, a także uczestniczyła we wspólnych przedsięwzięciach. Jednym z nich było posadzenie dębów na terenie Borowin.
zdjęcie
„Aleja bez granic”, składająca się z trzydziestu dębów, już rośnie na terenie szkółki leśnej w Borowinach. To szczególne miejsce jest pamiątką i wymownym świadectwem polsko-niemieckiej współpracy, podjętej ponad jedenaście lat temu przez powiaty bełchatowski i Berchtesgaden. Sadzonki i plac zostały udostępnione przez Nadleśnictwo Bełchatów. 

- Dąb, kojarzony z mocą i długowiecznością, to najlepszy symbol partnerstwa z bawarskim rejonem. Ufam, że nasza już kilkunastoletnia przyjaźń, będzie nadal się rozwijać i umacniać – podsumował akcję sadzenia drzewek starosta Waldemar Wyczachowski.

Pomysł bardzo podobał się Ruth Schliebs i Marii Bauer, nauczycielkom ze Szkoły Relanej w Bad Reichenhall: - To było dla naszych uczniów wyjątkowe doświadczenie. Przy okazji odwiedzania powiatu bełchatowskiego zawsze będziemy ciekawi, jak rośnie „Aleja bez granic”. 

Niemieccy uczniowie przyznali, że w Polsce czują się tak dobrze, że chętnie zostaliby na dłużej. Ci, którzy odwiedzili nas po raz pierwszy, znali jedynie nazwę polskiej stolicy i słyszeli o polskiej gościnności. Ta potwierdziła się, jak zawsze. Rodzice polskich uczniów przygotowali dla gości indywidualny, jednodniowy program, zapraszając uczniów na wycieczki np. na Górę Kamieńsk, do Częstochowy czy Warszawy. W pozostałe dni pobytu o atrakcje zadbało bełchatowskie starostwo. Grupa odwiedziła EC1, centrum techniki w Łodzi i planetarium, usytuowane w kanałach pod ziemią muzeum „Dętka”, poznała specyfikę firmy Haering Polska, czołowego dostawcy precyzyjnych części dla przemysłu samochodowego, a spacerując po rynku usłyszała o historii Piotrkowa Trybunalskiego. Młodzież spotykała się także w Bełchatowie, spędzając czas wieczorami na Placu Narutowicza. Głównym językiem komunikacji był angielski. Co ambitniejsi goście podjęli wyzwanie nauczenia się podstawowych zwrotów grzecznościowych po polsku. Nie było łatwo, ale z pewnością śmiesznie. Wesoła atmosfera panowała przez cały pobyt Bawarczyków, a kulminacją dobrej zabawy było rodzinne spotkanie wszystkich uczestników wymiany, w tym polskich rodzin i przedstawicieli władz samorządu powiatowego oraz partnerów wydarzenia.

Młodzież nauczyła się wspólnego tańca, który podczas pożegnalnego wieczoru zaprezentowała rodzicom. Jak podkreślił Grzegorz Gryczka, wicestarosta, bez wsparcia polskich rodzin, realizacja wymiany uczniów byłaby bardzo trudna: - Dziękuję rodzicom i uczniom za udział w tym przedsięwzięciu, które pomaga obalać stereotypy, umacniać międzynarodowe więzi, budować podwaliny pod wspólną, europejską przyszłość.

Pozdrowienia i podziękowania od Georga Grabnera, starosty Berchtesgadener Land przekazali wszystkim członkowie Stowarzyszenia Europa Union Okręg BGL – Helmut Ketschko i Walter Soraruf, od lat mocno zaangażowani w partnerstwo naszych regionów. Niemieckiej delegacji towarzyszyła także Sonia Heder, Polka, która swoją już dwuletnią pracę w sekretariacie Szkoły Realnej w Bad Reichenhall, zawdzięcza kontaktom obu powiatów. Goście zostawili na koniec wizyty w Bełchatowie zaproszenie do Bawarii dla polskich uczniów. Termin wyjazdu został uzgodniony w dniach 11 – 16 maja 2019 r.

 
Agnieszka Zawodzińska
Zespół ds. Promocji 
Starostwo Powiatowe w Bełchatowie

 
Osoby, instytucje i firmy, które wsparły przygotowanie gościny dla Niemców:
PGE GiEK S.A.
Małgorzata Dobrowolska, Hotel Wodnik
Jarosław Zając, Nadleśnictwo Bełchatów
Jarosław Szpak, Solpark Sp. z o.o.
Haering Polska Sp. z o.o.
Edyta Sapis, Sport Hotel
Gospodarstwo Agroturystyczne „Kardynał”
Andrzej Jędrzejczyk - Centrum Kształcenia Praktycznego
Joanna Zalejska, I LO; Piotr Mielczarek, ZSP nr 3 (oddelegowanie nauczycieli, wynajem sali)
Katarzyna Woszczyk, DPS Bełchatów
Daniel Dobrzyński, Milena Filipek UP Studio

Tłumacze:
Gabriela Siewiera – Paradecka
Magdalena Gosławska – Mirczak
Małgorzata Krysztofik
← powrót