Sobota 20 kwietnia 2024

Ambasador Czech z wizytą w Zelowie

Ambasador Republiki Czeskiej Ivan Jestrab przyjechał do Zelowa, gdzie podjęto go gościną w Domu Zbornym w parafii ewangelicko-reformowanej. W spotkaniu ambasadora z przedstawicielami władz gminy oraz członkami Stowarzyszenia Czechow w Polsce wzięli udział także Dorota Pędziwiatr, Starosta Bełchatowski i Sławomir Malinowski, Przewodniczący Rady Powiatu w Bełchatowie.
glowne
Cel spotkania w Zelowie Ivan Jestrab, Ambasador Republiki Czeskiej, zawarł w jednym pytaniu, skierowanym do zebranych: jak wam się tutaj żyje, co ciekawego się u was dzieje i czy macie kłopoty, w których rozwiązaniu mógłbym pomóc? W odpowiedzi usłyszał krótką historię obecności mniejszości czeskiej w Zelowie, która obecnie stanowi ok.0,5 procent mieszkańców gminy. Starosta Dorota Pędziwiatr przybliżyła gościowi specyfikę powiatu bełchatowskiego, w tym takich priorytetów, jak m.in. infrastruktura drogowa i oświata. Zdaniem Sławomira Malinowskiego, Przewodniczącego Rady Powiatu w Bełchatowie, a także byłego burmistrza Zelowa, pierwiastek czeski jest wrośnięty w historię Zelowa. Przewodniczący przypomniał o wizycie w 1998 roku Vaclava Havla, prezydenta Czech, która dla miasta była wyjątkową promocją. Obecny gospodarz gminy, burmistrz, Tomasz Jachymek, potwierdził, że społeczność czeska działa w Zelowie bardzo prężnie, co jest powodem do dumy. Pastor Tomasz Pieczko opowiedział o działalności parafii, nie tylko tej religijne, a le także charytatywnej czy kulturalnej.

Swoje powody do dumy przybliżyło ambasadorowi Stowarzyszenie Czechów w Polsce, działające w Zelowie od 2010 roku. Jego przewodnicząca, Wiera Pospiszył nie kryła radości z możliwości spotkania z ambasadorem i zaprezentowania mu historii oraz teraźniejszości czeskiej mniejszości w Zelowie.

Ambasadorowi towarzyszyli podczas wizyty w Zelowie Jaromir Vejrych, I Sekretarz Ambasady. Do Zelowa przyjechał także Krzysztof Skotnicki, Konsul Honorowy Rcz w Łodzi. Na pamiątkę spotkania starosta Dorota Pędziwiatr przekazała gościom zestawy suwenirów, w tym albumy o powiecie bełchatowskim.
Agnieszka Zawodzińska
Zespół ds.Promocji