Środa 24 kwietnia 2024

Archiwum Państwowe świętuje

Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim obchodziło 100 rocznicę powstania. W tak doniosłej uroczystości władze powiatu bełchatowskiego reprezentował wicestarosta Jacek Bakalarczyk i Sekretarz Powiatu Katarzyna Kleska.

główne
Święto Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim. W Mediatece 800-lecia odbyły się obchody 100-lecia piotrkowskiej placówki. W uroczystości wzięli udział m.in. parlamentarzyści, historycy, przedstawiciele placówek kultury, samorządowcy. Powiat bełchatowski reprezentował wicestarosta Jacek Bakalarczyk i Sekretarz Powiatu Katarzyna Kleska.

Podstawowym zadaniem archiwum państwowego jest gromadzenie materiałów archiwalnych, czyli wszelkiego rodzaju akt, dokumentów, korespondencji, dokumentacji finansowej, technicznej, statystycznej, kartograficznej, fotograficznej, filmów, nagrań dźwiękowych czy innej dokumentacji. Archiwum Państwowe w Piotrkowie powstało w pierwszych dniach stycznia 1919 roku.
Materiały archiwalne zgromadzone w Archiwum udostępniane są dla celów naukowych, urzędowych i prywatnych. Z materiałów archiwalnych oraz inwentarzy i pomocy archiwalnych (m.in. przewodników po zasobach, informatorów, indeksów) można skorzystać w pracowni naukowej. Korzystanie z akt w jest bezpłatne.
W czasie wydarzenia można było zobaczyć również wystawę "Archiwum wczoraj i dziś".

Marzena Rogut-Chrząszcz
Zespól ds. Promocji