• Informujemy, że w związku z remontem sieci teleinformatycznej oraz remontem pomieszczeń Wydziału Geodezji, Kartografii i Katastru, Referat ds. Ewidencji gruntów i budynków od 22 czerwca 2017 r. zostaje przeniesiony na I piętro w budynku głównym starostwa . Zadania realizowane przez Referat, a obejmujące w szczególności aktualizację i udzielanie informacji z ewidencji gruntów i budynków , w tym wydawanie wypisów i wyrysów odbywać się będzie w pokoju nr 100. ∗
Sobota 24 czerwca 2017

Badanie krwi i ekologiczna dieta za darmo

Już blisko 600 osób zgłosiło swój udział w programie prozdrowotnym „Mój ekologiczny styl życia”. Chętni mieszkańcy powiatu bełchatowskiego mają wykonywane bezpłatne badania laboratoryjne krwi i konsultują wyniki z dietetykiem. Są jeszcze wolne miejsca.
Od początku kwietnia trwa czwarta edycja programu, którego celem jest przede wszystkim edukacja zdrowotna i ekologiczna mieszkańców powiatu. Do udziału w projekcie zachęca Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski.

- Już sam tytuł przedsięwzięcia „Mój ekologiczny styl życia” sugeruje, że chodzi o popularyzację racjonalnego odżywiania się naturalnymi, nieprzetworzonymi produktami, zdrowy tryb życia z dużą ilością ruchu na świeżym powietrzu - mówi starosta Waldemar Wyczachowski. - Jestesmy utytyłowanym powiatem przyjanym środowisku. Bądźmy też zdrowym powiatem. Tym programem pomagamy mieszkańcom dbać o dobre samopoczucie. Cieszę się, że propozycja samorządu spotyka się ze  społecznym zainteresowaniem i aprobatą.

Uczestnicy programu zgłaszają się na badania krwi, a następnie spotykają z dietetykiem, który ocenia wyniki badań i ordynuje zalecenia lub kieruje do lekarza specjalisty. Do 19 kwietnia skorzystało z badań 576 osób, 70 już odbyło wizytę w poradni żywieniowej. Zdecydowaną większość stanowią panie oraz osoby w przedziale wiekowym 55-64 lata. Sporą grupę stanowią też mieszkańcy w wieku 45-54 lat (105) i w wieku 35-44 lat (106).

Badania obejmują m.in. morfologię krwi, poziom cholesterolu, trójglicerydów i hormonów TSH, elektrolity i poziom cukru we krwi. W grupie przebadanych już osób najczęstsze nieprawidłowości dotyczą podwyższonego poziomu cholesterolu i nietolerancji glukozy. Pacjenci także sami zgłaszają problemy, wśród których pojawiają się głównie zaparcia, refluks oraz nadwaga.

W dotychczasowych trzech edycjach programu wzięło udział prawie 3 tysiące osób. Uczestnicy programu ubiegłorocznego nie mogą korzystać z badań w tym roku. Projekt finansuje budżet samorządu powiatu bełchatowskiego. W tym roku to 100 tysięcy złotych. Na badania w przychodni MegaMed może się jeszcze zgłosić 400 mieszkańców powiatu bełchatowskiego.

Wszelkich informacji można zasięgnąć osobiście w Punkcie Indywidualnego Doradcy Pacjenta  (Bełchatów, ul. Czapliniecka 93/95, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-14.00) lub telefonicznie 44 635 29 98 i 695 351 751.
Agnieszka Zawodzińska
Zespół ds. Promocji