Wtorek 23 kwietnia 2024

Bełchatowski Orszak Trzech Króli 2018

6 stycznia 2018 roku ulicami 644 miejscowości w Polsce przeszedł 10 Orszak Trzech Króli.
Pod hasłem "Bóg jest dla wszystkich" Trzej Królowie wędrowali do Stajenki, żeby pokłonić się Dzieciątku Jezus. Wraz z nimi w drogę do Betlejem udało się ponad 1,2 mln uczestników! Papież Franciszek wspomniał o Orszaku po modlitwie "Anioł Pański", a Para Prezydencka wzięła udział w Orszaku w Skoczowie.
Powiedzieć sukces, to za mało!
główne1
To samo mogą powiedzieć organizatorzy bełchatowskiego Orszaku Trzech Króli. To niezwykle barwne wydarzenie zgromadziło kilka tysięcy osób, które przeszły ulicami miasta, by dotrzeć do legendarnej stajenki ze Świętą Rodziną, czyli do parafii NMP przy ul. Kościuszki. Po drodze odbyło się kilka inscenizacji nawiązujących m.in. do historii Polski.
Scenariusz przemarszu, oprócz wspólnie śpiewanych kolęd, przewidywał odgrywanie scenek, m.in. dworu złego Heroda oraz „Walki Dobra ze Złem”. W pochodzie pojawili się Aniołowie i Pasterze. Orszak to  niezwykłe przedstawienie przygotowane przez wspólnotę lokalną, którą tworzyły: rodziny, szkoły, nauczyciele, lokalni włodarze, duszpasterze, sponsorzy, służby porządkowe, zakłady pracy, sąsiedzi i zwykli ludzie.
W dniu wolnym od pracy, w czasie zimy, w radosnej atmosferze uczestnicy w papierowych koronach podążają śpiewając kolędy, by się pokłonić Dziecinie, upamiętniając Nowonarodzonego Chrystusa.
Nad bezpieczeństwem całości czuwała bełchatowska policja, straż miejska i wolontariusze z lokalnych parafii.

W tym roku po raz pierwszy odbywała się transmisja na żywo za pośrednictwem TVP 1.
Organizatorem VI edycji Orszaku było Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej „Wspólnota” a partnerami byli Arcybiskup Metropolita Łódzki, Dziekan Dekanatu Bełchatowskiego, PGE GiEK S.A., Starosta Powiatu Bełchatowskiego, Prezydent Miasta Bełchatowa, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Łódzkiej Oddział w Bełchatowie i Parafie Rzymskokatolickie Dekanatu Bełchatowskiego.

Foto: A. Kucharski