Sobota 20 kwietnia 2024

Bitwa pod Górą Borowską- uroczystości

Na Górze Borowskiej odbyła się uroczystość poświęcona rocznicy wybuchu II wojny światowej. W tym patriotycznym wydarzeniu Powiat Bełchatowski reprezentował członek zarządu Marek Jasiński. Uroczystości mają niezwykle podniosły charakter i są jednymi z najważniejszych w regionie.
głowne
Od lat w Borowej, na terenie gminy Wola Krzysztoporska, u stóp pomnika ku czci poległych we wrześniu 1939 roku, organizowane są uroczystości upamiętniające żołnierzy zgrupowania gen. Ludwika Czyżewskiego. W tej podniosłej uroczystości biorą udział przedstawiciele różnych środowisk, instytucji, samorządów, firm, szkół i mieszkańcy.
Pod pomnikiem odprawiona została msza święta polowa w intencji poległych. Odczytano apel poległych zakończony salwą honorową, a przedstawiciele środowisk złożyli wiązanki kwiatów.

Bitwa pod Borowską Górą była jedną z największych w czasie kampanii wrześniowej 1939 r. i przez niektórych nazywana jest „Piotrkowskimi Termopilami". Walki w okolicach trzech wzniesień (279 m n.p.m) o nazwie Góry Borowskie, trwały od 2 do 5 września 1939 r. W tym czasie żołnierze z 2. Pułku Piechoty Legionów dowodzonego przez płk. Ludwika Czyżewskiego, 301. Batalionu Czołgów mjra Edmunda Karpowa oraz z 7. Batalionu Grupy Operacyjnej Piotrków gen. bryg. Wiktor Thommee stawiali opór niemieckiego 16. Armijnego Korpusu Pancernego. W obronie Gór Borowskich zginęło 663 polskich żołnierzy, w tym, co najmniej 16 oficerów.

M.Rogut-Chrząszcz
Zespoł ds. Promocji