Piątek 20 września 2019

"Bitwa Szczercowska" uroczystości

Przy obelisku w Magdalenowie, upamiętniono 80-tą rocznicę „bitwy szczercowskiej”. Przypomnijmy, w 1939 roku żołnierze 83 Pułku Piechoty 30 Poleskiej Dywizji ze składu Armii „Łódź” walczyli w obronie pododcinka „Szczerców”. Na dwa dni przed wybuchem wojny, 83 Pułk Piechoty otrzymał zadanie przemaszerowania w ramach oddziału wydzielonego na przedpole głównej linii obrony w rejon Działoszyna, gdzie w pobliżu granicy niemieckiej pod Parzymiechami 1 września przystąpił do działań wojennych.
Wartę honorową przy obelisku pełnili harcerze ze Szczepu 18 DH „Kuźnia” im. Jerzego Kukuczki w Szczercowie oraz żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej, zaś poczet flagowy wystawiła jednostka OSP z Magdalenowa. Uroczystości zorganizowali Związek Inwalidów Wojennych RP Zarząd Okręgowy w Łodzi, Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Łodzi, Wójt Gminy Szczerców Krzysztof Kamieniak oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Magdalenowie. Powiat reprezentował radny Rady Powiatu Adam Baryła.

Foto:Gmina Szczerców
Marzena Rogut-Chrząszcz