Komunikat
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
  • W piątek, 29 marca 2024 r., Starostwo Powiatowe w Bełchatowie, Nieodpłatna Pomoc Prawna, Poradnictwo Obywatelskie, Terenowy Punkt Paszportowy i Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności będą NIECZYNNE. ∗
Piątek 29 marca 2024

Bogate serca z „Bronka”

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 3 =
Bezinteresownie niosą pomoc, poświęcają swój wolny czas, uczą się empatii, zrozumienia, tolerancji. Mowa o Szkolnym Klubie Wolontariusza, który zrzesza kilkudziesięciu młodych uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Broniewskiego w Bełchatowie. Działalności młodych ludzi przyjrzał się Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski, podczas specjalnego spotkania w szkole.
glowne2
Jestem zbudowany postawą naszej młodzieży i dumny, że tak wielu z nich angażuje się w pomoc bliźnim – mówi Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski. - W obecnych czasach, gdy wciąż brak nam czasu na pochylenie się nad potrzebami drugiego człowieka, wolontariusze z „Bronka” pokazują swoją działalnością, że mają chęć do niesienia pomocy, że potrafią w natłoku zajęć wygospodarować wolny czas na odruchy serca. Nie spodziewałem się, że zakres niesionej przez nich pomocy jest tak duży i dociera do tak szerokiego grona odbiorców, tym bardziej mi miło, że miałem przyjemność się z nimi spotkać.

Szkolny Klub Wolontariusza działa przy I LO od 2002 roku. Początki jego działalności są związane z całoroczną akcją pomocy dzieciom autystycznym, której inicjatorką była uczennica liceum – Aneta Rostkowska. Akcja ta była zakrojona na szeroką skalę i składało się na nią szereg działań, takich jak np. koncerty, aukcje, festyn dla mieszkańców miasta, wykład lekarza psychiatrii, kwesty, odwiedziny wolontariuszy u dzieci autystycznych.

- W klubie wolontariusza działa około pięćdziesięciu uczniów naszej szkoły – mówi Joanna Zalejska, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego. - Dają świadectwo, że współczesna młodzież nie jest pozbawiona empatii i zapatrzona tylko na własne dobro. Pomagamy wszystkim tym, którzy pomocy potrzebują, zarówno jeśli chodzi o uczniów naszej szkoły, jak i oczywiście środowisko lokalne, prowadzimy akcje zbiórek, kwesty, kiermasze, pomagamy również osobom starszym, niepełnosprawnym czy chorym. Jestem dumna, że mam takich uczniów w szkole, którzy wykazują się nie tylko na płaszczyźnie naukowej czy sportowej, ale także okazują ludzką solidarność, za co im serdecznie dziękuję.

Początkowo działalność szkolnego wolontariatu to były przede wszystkim odwiedziny w domach dzieci niepełnosprawnych, wyjazdy do Domu Dziecka w Dąbrowie Rusieckiej, udziały w kwestach. Od kilku lat stała działalność Szkolnego Klubu Wolontariusza polega na pomocy dla najbardziej potrzebujących uczniów szkoły, pomocy przy organizacji Przeglądu Twórczości Osób Niepełnosprawnych, udziale w imprezach organizowanych przez Centrum Realizacji Inicjatyw czy obsłudze imprez sportowych organizowanych przy Powiatowym Centrum Sportu.

- Ponadto aktywnie bierzemy udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, współpracujemy z „Caritasem” i Polskim Czerwonym Krzyżem, zbieramy nakrętki, organizujemy różnego rodzaju uroczystości da najmłodszych – dodają Małgorzata Gołębiowska i Lidia Stępnik, które są opiekunkami klubu wolontariusza.

O zaangażowaniu młodzieży z „Bronka” świadczy ściana w szkolnej czytelni, na której wiszą liczne podziękowania za pomoc oraz pięć grubych segregatorów, dokumentujących wieloletnią działalność wolontariuszy. Na spotkanie członków klubu wolontariusza ze starostą przyszła specjalnie również Lidia Jarmakowska, która przed laty doświadczyła wielkiej pomocy, właśnie ze strony młodzieży z „Bronka”.

- Wolontariusze z I liceum regularnie przychodzili do mojego niewidomego i autystycznego syna, czytali mu książki, śpiewali mu piosenki, wychodzili z nim na spacery, co dawało mu ogromną radość, co wspomina do dnia dzisiejszego – mówi Lidia Jarmakowska. - Poświęcali swój wolny czas żeby nim się zająć i było to bardzo ważne dla mnie i mojego dziecka. Ja wiele pomocy uzyskałam w ramach wolontariatu, dlatego dziś deklaruję chęć odwdzięczenia się, chcę się włączyć w wolontariat i również komuś pomóc.

Każdego roku w „Bronku” w wolontariat włącza się kilkadziesiąt osób.

- Bardzo lubię pomagać, pracować z ludźmi, działamy w różnych akcjach pomocowych – mówi Liliana Zatorska, uczennica szkoły. - Wierzę, że dobroć wraca.

- To super, że możemy coś zrobić dla innych – dodaje Karolina Wojtasik, uczennica. - Możemy spojrzeć na życie, na problemy z innej strony, zweryfikować nasze poglądy.
Uśmiech innych osób jest dla nas zastrzykiem energii i doskonałym podziękowaniem za pomoc.
Krzysztof Borowski
Rzecznik prasowy
Starostwo Powiatowe w Bełchatowie
← powrót