Wtorek 23 kwietnia 2024

Budżet powiatu na 2019 rok zaplanowany i przyjęty

O tym, ile pieniędzy i na co wyda samorząd powiatu w nowym roku, zdecydowali radni na sesji 21 grudnia. Budżet został uchwalony i zakłada, że w powiatowym portfelu znajdzie się blisko 123 mln zł.
sesja glowne
Sesja budżetowa to, po absolutoryjnej, kiedy rozlicza się zarząd powiatu z 12-miesięcznej pracy, najważniejsza sesja w roku. Przyjęcie planu budżetu ma na celu określenie kwot, które wpłyną do powiatowej kasy, co nazywane jest dochodami.

Nie mniej ważne jest przewidzenie kosztów wszystkich zadań spoczywających na samorządzie powiatu, czyli ustalenie wydatków. Dochody powiatu bełchatowskiego wyniosą w przyszłym roku 123 mln zł. Kwotę wydatków przewiduje się na poziomie 127, mln zł. Różnicę, tj. deficyt budżetowy, pokryją środki uzyskane z emisji obligacji. Ma to być na poziomie 4,6 mln zł. Za przyjęciem przygotowanego przez Zarząd Powiatu w Bełchatowie budżetu głosowało 19 radnych, 2 osoby wstrzymały się od głosu.

Na inwestycje samorząd powiatu zaplanował 6,9 mln zł, w tym poprawę infrastruktury drogowej za ponad 2,6 mln zł. Wśród nich znajdować się będzie „Przebudowa drogi powiatowej Adamów-Ławy”, „Przebudowa drogi powiatowej w zakresie budowy chodnika na odcinku od Miasta Zelowa do miejscowości Pożdżenice”, a także „Rozbudowa i przebudowa ul. Cegielnianej w Bełchatowie - przebudowa mostu”
Na liście zadań inwestycyjnych znajdują się także „Termomodernizacja dachu budynku DPS Bełchatów” oraz „Przebudowa instalacji wentylacji mechanicznej wraz z wymianą nagrzewnicy powietrza w pomieszczeniach basenowych i sportowych w PCS w Bełchatowie.

Wśród inwestycji związanych z oświatą i wychowaniem znajduje się za sumę blisko 2,4 mln. zł „Przebudowa infrastruktury zewnętrznej (boiska lekkoatletycznego i kortów) przy I LO im. Wł. Broniewskiego w Bełchatowie.

Dotacja celowa na pomoc finansową udzielaną jednostką samorządu terytorialnego na dofinansowanie własnych zadań inwestycyjnych i zakupów inwestycyjnych Powiat przeznaczy kwotę 1.5 mln zł. Z pomocą powiatu zostaną wykonane m. in. Przydomowa oczyszczalnia ścieków dla budynku komunalnego w miejscowości Zwierzyniec – Gmina Kluki, termomodernizacja budynku urzędu Gminy w Ruścu, termomodernizacja budynku Przedszkola Samorządowego nr4 w Zelowie, budowa kanalizacji sanitarnej w m. osiny, Kolonia Osiny.

Radni przyjęli również uchwałę dotyczącą ustalenia wynagrodzenia dla Starosty Bełchatowskiego. Podczas sesji został przedstawiony raport o stanie środowiska w województwie łódzkim w 2017 r.

To była także ostatnią sesją rady powiatu w 2018 roku. Była także okazją do złożenia życzeń świąteczno-noworocznych.
Monika Michel
Koordynator Zespołu ds. Promocji