Piątek 26 kwietnia 2024

Cenna wiedza dla rolników

Jak rozwijać gospodarstwa z pomocą środków unijnych, tworzyć grypy producenckie, czy jak otrzymać premię na rozpoczęcie działalności pozarolniczej dowiedzieli się rolnicy z terenu powiatu bełchatowskiego podczas I Powiatowo – Gminnego Forum Gospodarcze Wsi, które odbyło się w Kleszczowie.
9

- Musimy koncentrować naszą uwagę na zrównoważonym rozwoju obszarów wiejskich, nie tylko związanych z uprawą ziemi, ale także hodowlą zwierząt i wszelką działalnością temu towarzyszącą – mówi Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski. - Nasz region musi dynamicznie się rozwijać, nie tylko w oparciu o dwa największe zakłady – kopalnię i elektrownię, ale także w oparciu o małe i średnie firmy i, oczywiście, rolnictwo. Mam przekonanie, że przedstawiony na forum materiał merytoryczny przyniesie wiele korzyści rolnikom i usprawni ich pracę.

W podobnym tonie wypowiada się także wójt gminy Kleszczów.

- Na forum zaprosiliśmy fachowców, którzy przekazali rolnikom z naszego powiatu wiele informacji, również o pozarolniczej działalności – mówi Sławomir Chojnowski, wójt Gminy Kleszczów. - Zadaniem samorządu jest wspieranie gospodarstw rolnych, choć oczywiście w naszej gminie wiele osób działających w rolnictwie pracuje także w zakładach zagłębia energetyczno – wydobywczego.

Pomysłodawcą forum jest Michał Michałek, przewodniczący Rady Gminy Kleszczów.

- Pomysł organizacji forum gospodarczego wsi zrodził się z inicjatywy naszych rolników, którzy zgłaszali mi, że potrzebują takiego spotkania z ekspertami – mówi Michał Michałek. - Gmina Kleszczów stara się wspomagać swoich rolników, którzy muszą funkcjonować w niekorzystnych warunkach środowiskowych, spowodowanych działalnością zakładów przemysłowych.
Swoją obecnością forum w Kleszczowie zaszczycili także posłowie na sejm RP, Dariusz Kubiak, Grzegorz Wojciechowski i Robert Telus, który jest również wiceprzewodniczącym Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

- Polski rolnik musi mieć wiedzę o środkach pomocowych, musi wiedzieć, w jaki sposób po nie sięgnąć, aby mógł rozwijać swoje gospodarstwo – mówi Robert Telus. - Zauważam tendencję powracania ludzi z miast na wsie, na swoje ojcowizny, dlatego ważne jest też rozwój działalności pozarolniczej na wsiach. Trzeba jednak pamiętać, że nie będzie silnej polskiej wsi bez polskiej ziemi, dlatego jedną z pierwszych ustaw obecnego rządu była ustawa, która ogranicza obrót ziemią przez spekulantów. Kolejnym naszym krokiem będzie skrócenie drogi produktu „od pola do stołu”, czyli wprowadzenie ustawy o sprzedaży detalicznej, która pozwoli rolnikom sprzedawać swoje produkty bezpośrednio detalistom, bez udziału pośredników.
Podczas forum informacje na temat wsparcia gospodarstw rolnych przedstawili pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Oddział Regionalny w Łodzi.
- Jako Agencja podejmujemy działania, aby w szybki sposób przekazywać rolnikom pieniądze z dopłat bezpośrednich – mówi Paweł Jegier, dyrektor Łódzkiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. - Stąd nasza akcja wypłat wszystkim rolnikom w kraju 70 procent zaliczek dopłat, łącznie w tym miesiącu to kwota 9 miliardów złotych. W samym tylko powiecie bełchatowskim do rolników trafiło 18 milionów złotych, codziennie wykonujemy 80 tysięcy przelewów. Ponadto w tym roku uruchomiliśmy aż trzynaście instrumentów finansowych, aby wspomóc polską wieś.

O zmianie podejścia do spraw wsi w obecnej kadencji parlamentu mówi także Tomasz Nowicki, dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Łodzi.

- Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego jest instytucją, która swoim działaniem wpisuje się w życie wsi i rolników, zabezpiecza od strony bezpieczeństwa socjalnego producentów rolnych – mówi Tomasz Nowicki. - Rolnicy i ich rodziny zawsze były najbardziej poszkodowane, jeśli chodzi o dostęp do badań, profilaktyki zdrowotnej i leczenia. Dlatego naszym priorytetem są właśnie programy prozdrowotne, zwłaszcza dla dzieci ze wsi. W województwie łódzkim mamy 109 tysięcy rolników, łącznie 330 tysięcy osób uprawnionych do świadczeń ubezpieczenia zdrowotnego. Wspieramy rolników także w zapobieganiu przed wypadkami wynikającymi ze specyfiki miejsca pracy. Wspomnę także o programie rządowym 500 +, który w znacznej mierze trafia właśnie na obszary wiejskie i w konkretny sposób pomaga rolnikom w codziennym życiu.

Forum objęte było honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Krzysztofa Jurgiela, który jednak ze względu na ważne obowiązki służbowe nie mógł osobiście w nim uczestniczyć. Ze strony ministerstwa obecny był Wojciech Petera, Doradca Ministra w Gabinecie Politycznym.

- Pomysł zorganizowania tego rodzaju forum jest przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę” - mówi Wojciech Petera. - Priorytetem obecnego rządu jest właśnie rolnictwo, a w planie działań ministerstwa wpisana jest poprawa i stabilizacja sytuacji na rynkach rolnych. Minister Krzysztof Jurgiel podejmuje w tym zakresie wiele działań, właśnie trzymam w ręku pachnący jeszcze farbą drukarską „Program rozwoju głównych rynków rolnych”, który tak planuje działania, aby polski rolnik produkował żywność i miał gdzie ją sprzedać za godną zapłatę. Uważam, że powinno być jak najwięcej tego typu konferencji niosących wiedzę rolnikom.

Organizatorami Forum było Starostwo Powiatowe w Bełchatowie oraz Urząd Gminy Kleszczów. Współorganizatorami: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - Łódzki Oddział Regionalny, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - Oddział Regionalny w Łodzi, Fundacja Rozwoju Gminy Kleszczów, Gazeta Regionalna "Wieści". Forum adresowane było do mieszkańców powiatu bełchatowskiego, działających w sektorze rolnictwa i przetwórstwa rolnego. Zakres tematyczny dotyczył finansowania działalności rolniczej i pozarolniczej z wykorzystaniem środków PROW 2014-2020 oraz pozarolniczej działalności gospodarczej w systemie ubezpieczenia społecznego rolników.