Czwartek 25 kwietnia 2024

Certyfikat dla „Kilińskiego” za innowacje w kształceniu

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kilińskiego w Zelowie otrzymał tytuł Innowacyjnej Szkoły Zawodowej na rynku pracy w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie.
4
Od kwietnia do grudnia 2016 roku szkoła realizowała zadania nałożone przez regulamin konkursu. Działania służyły przede wszystkim podnoszeniu poziomu zawodowych umiejętności uczniów, a także uświadamianiu młodzieży wartości cenionych na rynku pracy. Młodzież uczestniczyła w cyklu spotkań z lokalnymi pracodawcami, między innymi: właścicielami firmy KELB, KALWINEK.NET, „Fryzjerstwo Jagoda”, AUTO-SYSTEM, piekarnia Wiewiórowscy oraz „SPRZĘT KOP”. Zdobytą wiedzą i umiejętnościami wykazywano się następnie w konkursach zawodowych dotyczących fryzjerstwa, piekarnictwa, mechaniki samochodowej, obsługi maszyn i urządzeń, montażu komputera, jazdy samochodem i kombajnem. W klasach zostały przeprowadzone sondaże dotyczące oczekiwań lokalnych pracodawców wobec przyszłych pracowników.

Efektem tych działań było wykonanie przez uczniów plakatów. Zorganizowano także konkurs literacki, zarówno w języku polskim, jak i w angielskim, dotyczący wymarzonej pracy. Odbyło się także spotkanie z doradcą zawodowym na temat kompetencji personalno-społecznych przydatnych w poszukiwaniu i utrzymaniu pracy. Zorganizowano kilkanaście wycieczek do okolicznych zakładów pracy, między innymi zakładów fryzjerskich, sklepu POLOmarket, Komputronik, baru „Miś”, zakładu kowalskiego, firm piekarniczo- cukierniczych, firmy „Sprzęt Kop” oraz OMAPLAST, gospodarstwa rolnego oraz zakładów samochodowych Volkswagen w Poznaniu oraz Bednarek w Dobroniu.

Dzięki spotkaniom z pracodawcami uczniowie zetknęli się bezpośrednio ze swoim potencjalnym miejscem pracy. Dzięki temu wielu z nich mogło zweryfikować swoje decyzje na temat planowania własnej kariery. Spotkania z właścicielami firm były cennym doświadczeniem i potwierdzeniem, że prowadzenie działalności gospodarczej daje satysfakcję i możliwość realizacji marzeń. W maju odbył się Dzień Kształcenia Zawodowego w ZSP w Zelowie. Szkołę odwiedzili gimnazjaliści, którzy zwiedzili teren naszej szkoły i uczestniczyli w zajęciach pokazowych, prowadzonych przez nauczycieli i uczniów. Wszystkie te działania złożyły się na zdobycie tytułu Innowacyjnej Szkoły zawodowej na rynku pracy.