Czwartek 25 kwietnia 2024

Ciekawe historie z regionu na trasie kolejnego rajdu

Najdłuższy tegoroczny rajd z cyklu „Rowerem przez powiat” będzie mierzył 50 km. Odbędzie się w sobotę, 7 października. Rowerzyści wystartują wcześniej, niż zwykle, bo o godzinie 11. Nie zmieniło się miejsce zbiórki: miejsce przy głównym o budynku starostwa. Udział w wyprawie jest bezpłatny.

rajd czerwony glowne
Trasa rajdu o nazwie „Dłuższa rowerowa nad jeziorko Topikrowa koło Zelowa” rozpocznie się w Bełchatowie (7 października, godz. 11) i powiedzie przez takie miejscowości jak Zawady. Rożniatowice, Ostoja, Łobudzice, Zelów, Bachorzyn do Jeziorka Topikrowa. Tutaj, na półmetku rajdu, planowane jest ognisko i pieczenie kiełbasek. Nazwa jeziora, brzmiąca dziwnie i tajemniczo, ma związek z historią miejsca, w którym kilkadziesiąt lat temu działało Państwowe Gospodarstwo Rolne (PGR). Jak mówi Maciej Kuszneruk, współorganizator wypraw rowerowych, prezes stowarzyszenia Załoga Rowerowa „Zgrzyt” i pasjonat poszukiwania historycznych ciekawostek o naszym regionie, specyficzna budowa zbiornika nie była bezpieczna dla zwierząt, korzystających z wodopoju. Wiele z nich wpadało do artezyjskiego jeziora i nie mogło się z niego wydostać. Z pewnością jeszcze wiele innych i pasjonujących opowieści pojawi się podczas sobotniej wyprawy. Planowane są, jak zawsze, postoje na odpoczynek. Droga powrotna została wytyczona przez Mauryców, Sromutkę, Strzyżewice, Parzno i Domiechowice. Uczestnicy rajdu przyjadą na zakończenie trasy na miejsce historycznej inscenizacji „Sempre fidelis – zawsze wierni”, przedstawianej w plenerze na placu przy szkole „Energetyk”. Początek inscenizacji, a zakończenie rajdu to godzina 15.30.