Komunikat
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
Piątek 26 kwietnia 2024

Cierpisz na depresję? Sprawdź to bezpłatnie

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 2 =
Depresja uważana jest za jedną z najpoważniejszych chorób współczesnego świata. Na bezpłatne konsultacje z lekarzem specjalistą w ramach Tygodnia Walki z Depresją mieszkańcy naszego powiatu mają szansę od 19 do 23 lutego. Wizytę trzeba wcześniej umówić telefonicznie. Przedsięwzięcie objął patronatem honorowym Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski.
depresjaglowne
Przychodzi stopniowo, ma wpływ na nasze samopoczucie, chęć do życia, relacje z przyjaciółmi. Kto nigdy nie miał do czynienia z depresją, nie musi wiedzieć, że to choroba, która może nawet skończyć się śmiercią. Nie pozwala normalnie funkcjonować i wymaga leczenia. Tylko – jak ją rozpoznać?

Depresja jest chorobą, którą charakteryzuje złe samopoczucie, bezsenność, smutek, obniżony nastrój i napęd, brak zadowolenia, utrata zainteresowań. Chociaż objawów jest wiele, to powinny nas poważnie zaniepokoić, jeśli trwają dłużej, niż dwa tygodnie.

- Samemu trudno będzie stwierdzić, czy nasz brak chęci do życia to już depresja – mówi dr n. med. Sławomir Wolniak, lekarz specjalista psychiatra, ordynator Kliniki Wolmed w Dubiu. - Objawem tej choroby jest poczucie przejmującego smutku, beznadziejności, bezradności i braku wiary we własne siły. Osoba chora biernie poddaje się swojej niemocy i pozwala otoczeniu na przejęcie kontroli nad sobą. Chorzy na depresję szukają ucieczki w alkoholu, środkach przeciwbólowych, ale to nie przynosi im ukojenia. Nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, że ciągłe złe samopoczucie, niepokój, a także infekcje, ból różnych części ciała, mogą być objawem niezdiagnozowanej depresji. Stąd tak ważna konsultacja z lekarzem psychiatrą, który przeprowadzi wywiad, odpowiednie badanie, na podstawie którego będzie w stanie powiedzieć, czy wymienione przez pacjenta objawy to już depresja.

Ta choroba jest na 4. miejscu wśród najpoważniejszych schorzeń na całym świecie. Tylko w Polsce na depresję cierpi nawet półtora miliona osób. Jest ona jedną z głównych przyczyn samobójstw, uzależnień oraz zaburzeń psychosomatycznych. Dlatego ukrywanie schorzenia i samodzielna próba poradzenia sobie z nim w skrajnych przypadkach może zakończyć się tragicznie. Doradzanie bliskiej osobie, żeby nie użalała się nad sobą, wzięła się w garść, zamiast poważnego i odpowiedzialnego podejścia do stanu, w jakim się znalazła, może mieć katastrofalne skutki. Stąd pomysł organizowania licznych akcji społecznych mających uświadomić, że depresja jest chorobą, którą należy leczyć.

Klinika Wolmed w Dubiu wraz z Instytutem Zdrowia i Równowagi Psychicznej Wolmed przy ul. Opalowej 9 w Bełchatowie po raz kolejny organizuje Tydzień Walki z Depresją. 23 lutego jest Ogólnopolskim Dniem Walki z Depresją. Osoby, które podejrzewają u siebie tę chorobę, będą mogły w dniach 19-23 lutego uzyskać bezpłatną poradę lekarza psychiatry w bełchatowskim Instytucie przy ul. Opalowej 9. Zapisy pod numerem tel. 44/633-78-99. Liczba wizyt jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Honorowy patronat nad Tygodniem Walki z Depresją sprawuje Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski.
Marzena Andrzejczak
Klinika Wolmed
← powrót