Piątek 19 kwietnia 2024

„Cud nad Wisłą” z refleksją i nauką

Godnie i uroczyście zapowiadają się powiatowe obchody 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej, zwanej "Cudem nad Wisłą", przygotowywane przez  Powiat Bełchatowski i Związek Strzelecki „Strzelec” Jednostkę Strzelecką 1001 im. gen. dyw. J. Głuchowskiego, dotowane przez samorząd powiatu bełchatowskiego, przy współpracy parafii pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika i parafii pw. NNMP. Starosta Bełchatowski Dorota Pędziwiatr i organizatorzy zapraszają mieszkańców 15 sierpnia do wspólnego oddania hołdu bohaterom. Z kolei 18 sierpnia spotkamy się w Zelowie na wojskowym pikniku.
piknik glowne
PROGRAM UROCZYSTOŚCI (BEŁCHATÓW, 15 sierpnia):

10.30  Złożenie kwiatów przez delegacje i zaproszonych gości przy pomniku Żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej, ul. Czyżewskiego 3 w Bełchatowie na placu parafii pw. Świętego Stanisława Biskupa Męczennika.
10.45  Symboliczne złożenie kwiatów przez Starostę Powiatu Bełchatowskiego i Prezydenta Miasta Bełchatowa w imieniu mieszkańców Powiatu Bełchatowskiego przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności w Bełchatowie.
11.00  Zbiórka delegacji, pocztów sztandarowych i zaproszonych gości w Parku Olszewskich przed Muzeum Regionalnym w Bełchatowie.
11.05  Symboliczne złożenie kwiatów przez Starostę Powiatu Bełchatowskiego i Prezydenta Miasta Bełchatowa w imieniu mieszkańców Powiatu Bełchatowskiego na Grobie Stefana i Nelly Hellwigów przy Muzeum Regionalnym w Bełchatowie.
11.10  Przemarsz delegacji, pocztów sztandarowych i zaproszonych gości z Parku Olszewskich do Parafii Narodzenia NMP, ul Kościuszki 2 w Bełchatowie.
11.20  Przemówienia, modlitwa za zmarłych, apel poległych, salwa honorowa.
11.40  Złożenie kwiatów przez delegacje i zaproszonych gości przy Pomniku Pamięci Bełchatowian przy parafii pw. Narodzenia NMP, ul. Kościuszki 2 w Bełchatowie.
12.00  Uroczysta Msza święta polowa w intencji Ojczyzny.

W ramach obchodów święta Wojska Polskiego 18 sierpnia odbędzie się piknik wojskowo-patriotyczny, organizowany w Zelowie przez łódzki Instytut Pamięci Narodowej. Na placu przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. J. Kilińskiego zobaczymy m.in. pokaz kawaleryjski, sprzęt wojskowy i strzelectwa sportowego, spróbujemy żołnierskiej grochówki. Organizację wydarzenia wspiera Starosta Bełchatowski Dorota Pędziwiatr.

PROGRAM PIKNIKU WOJSKOWO - PATRIOTYCZNEGO  (ZELÓW, 18 sierpnia)

12.00  Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej

13.15  Złożenie kwiatów pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki

13.30  Oficjalne otwarcie pikniku (ZSP im.J.Kilińskiego)

15.30  Pokaz kawaleryjski

17.00  Zakończenie pikniku

Uczestnicy: 32. Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku;  25.Brygada Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego;  9.Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej, Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi;  Komenda Powiatowa Policji w Bełchatowie; Placówka Straży Granicznej w Łodzi, Sekcja Strzelectwa Sportowego „Iglica” w Bełchatowie; Stowarzyszenie Historyczne Pułk 37; Mszczonowskie Stowarzyszenie Historyczne; Stowarzyszenie Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”; Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Chrobry I”.

Organizator: Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi
Patronat honorowy: Marszałek Województwa Łódzkiego