• W związku z problemami technicznymi dostawcy usług telefonicznych dla starostwa uruchomione zostały nowe numery tel. do urzędu: 508252849,  603636766. Za utrudnienia przepraszamy. . ∗
Środa 21 listopada 2018

Cywilizacja popycha nas do uzależnień

Lekarze specjaliści, terapeuci, pedagodzy, psycholodzy, sędziowie i policjanci, w sumie sto sześćdziesiąt osób wzięło udział w ogólnopolskiej konferencji psychiatrycznej, organizowanej od 13 lat przez klinikę Wolmed. Tegoroczną poświęcono zaburzeniom w ciele i psychice u osób uzależnionych. Bardzo ciekawy był wykład o wpływie obecnej cywilizacji na osobowość przyszłych nałogowców. Konferencji patronował starosta bełchatowski Waldemar Wyczachowski.
Czy cywilizacja wpływa na rozwój, przebieg i cechy uzależnienia? Takie pytanie postawiła Karina Stasiak, specjalista terapii uzależnień w klinice Wolmed. Jednoznaczną odpowiedź twierdzącą poparła obszernym referatem i zbiorem doświadczeń z wieloletniej pracy z pacjentami. Ryzyko uzależnień, związane z postępem cywilizacji jest realne i znane każdemu. Czyha na nas w cyberprzestrzeni, smartfonach, grach komputerowych. Są to czynniki, które wpływają na naszą psychikę i zdolności interpersonalne, a wręcz wytwarzają osobowość przyszłego nałogowca.

- Wirtualne relacje nie dają umiejętności przenoszenia ich na rzeczywistość – mówi Karina Stasiak. - Nie czujemy empatii, nie potrafimy rozpoznać uczuć u innych. Łatwo przekraczamy granice nie bacząc, że komuś zrobiliśmy przykrość. Bierze się to stąd, iż w cyberprzestrzeni nie widać, że ktoś stał się smutny lub w jego oczach pojawiły się łzy.

Problem dotyczy przede wszystkim młodego pokolenia. Cywilizacyjne zabawki i gadżety osłabiają kreatywność intelektualną. Nie ułatwiają też myślenia przyczynowo-skutkowego. Młodzi ludzie nie czują potrzeby wglądu w siebie i również zgłębiania wiedzy. Wykazują się raczej powierzchownymi informacjami, popartymi autorytetami ludzi modnych, a niekoniecznie mądrych.

- Młody człowiek, przyszły nałogowiec, unika trudu jako elementu doświadczenia życiowego – dodaje Karina Stasiak. - Do tego dochodzi osłabione morale i myślenie konsumenckie, czyli mieć więcej i najlepiej bardzo szybko, wręcz natychmiast. W rezultacie taki człowiek czuje wewnętrzną pustkę. Uzależnienie pomaga mu regulować uczucia i zapełnić tę pustkę. Jeśli coś się w naszej cywilizacji nie zmieni, będzie coraz trudniej wydobywać pacjentów z nałogów.
Cechy osobowości przyszłego nałogowca
Uporczywe koncentrowanie się na swoim „ja”.
Brak orientacji, kim się jest (porównywanie się i chęć bycia dobrym we wszystkim, brak granic w rozumieniu siebie i w stosunku do innych.
Potrzeba szybkiej i bezpośredniej satysfakcji.
Poczucie wewnętrznej pustki.
Brak poczucia znaczenia i celu w życiu.
Nadmierne poszukiwanie aprobaty (niecierpliwe oczekiwanie na „lajki” na portalach społecznościowych, poczucie frustracji, kiedy ich nie ma).
Cenzurowanie samego siebie (człowiek uważnie i uporczywie przygląda się sobie, temu co robi i jak wygląda).
Przeżywanie poczucia wstydu z powodu wyimaginowanego „niebycia tak dobrym”, jak inni.
Nieumiejętność radzenia sobie ze złością i gniewem.
Stałe wewnętrzne napięcie.
Częste problemy w kontaktach z osobami znaczącymi (rodzice, dziadkowie, nauczyciele).
Obwinianie innych za własne niepowodzenia.
Słaba zdolność radzenia sobie ze stresem.
Myślenie życzeniowe, wchodzenie w świat wyobraźni.
Brak tzw. wewnętrznego przyjaciela.
Trudności w zdobywaniu naturalnych przyjemności, pochodzących z kontaktu z naturą, słuchania muzyki, degustacji potraw etc.

W programie konferencji znalazł się również punkt o najbardziej „popularnych” uzależnieniach w ujęciu całego świata. Okazuje się, że najwięcej mieszkańców naszej planety cierpi na pracoholizm, nieco mniej na uzależnienie od nikotyny. Na kolejnych miejscach są alkoholicy, narkomani i lekomani.

Miłym akcentem podczas wydarzenia było wyróżnienie kilku pracowników Wolmedu z okazji 15-lecia firmy. Dr Sławomir Wolniak podziękował ciepłymi słowami swojej żonie Joannie, która była pomysłodawczynią utworzenia prywatnej kliniki psychiatrycznej.
Agnieszka Zawodzińska
Zespół ds. Promocji