Środa 24 kwietnia 2024

Doceniona postawa

Czasem niewiele trzeba by zostać lokalnym bohaterem. 25 lipca 2018 roku około godz. 22.20 młodzi mieszkańcy Bełchatowa miasta ujęli nietrzeźwego kierowcę prowadzącego samochód osobowy. Dziś wicestarosta bełchatowski Grzegorz Gryczka oraz Komendant Powiatowy Policji w Bełchatowie insp. Karol Mielczarek podziękowali obywatelom za wzorową postawę na spotkaniu w komendzie.

glowne
- W imieniu Zarządu Powiatu dziękuję państwu za wzorową postawę i błyskawiczną reakcję wobec kierującego, który pijany prowadził auto – powiedział Grzegorz Gryczka, wicestarosta bełchatowski. - Niestety zmorą polskich dróg wciąż są nietrzeźwi kierujący pojazdami, dlatego każde obywatelski zatrzymanie i wyeliminowanie z ruchu takiego kierowcy, to czyn godny pochwały i naśladowania. W wydziale komunikacji każdego dnia otrzymujemy prawa jazdy zabrane kierowcom przez policjantów, między innymi za jazdę pod wpływem alkoholu.

Do zdarzenia doszło przy ul. Piłsudskiego. Dwie kobiety i mężczyzna, idąc ulicą, zauważyli pojazd jadący od Dobrzelowa w kierunku Bełchatowa, który zjechał na przeciwległy pas ruchu wprost pod nadjeżdżające z naprzeciwka auto. Na szczęście nie doszło do zderzenia. Młodzi ludzie szybko zorientowali się, że kierujący daewoo może być pod wpływem alkoholu. W momencie, gdy pojazd się zatrzymał, podeszli do kierującego i wyciągnęli kluczyki ze stacyjki, uniemożliwiając dalszą jazdę. O zdarzeniu poinformowali dyżurnego policji. Patrol przebadał mężczyznę na zawartość alkoholu w organizmie. Jak się okazało 60-letni mieszkaniec Bełchatowa miał prawie 2 promile alkoholu . Interweniujący na miejscu funkcjonariusze zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy. O dalszym losie nieodpowiedzialnego kierującego zadecyduje sąd. Grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności.

- Nie ma dnia, abyśmy nie otrzymywali zgłoszeń o nietrzeźwych za kółkiem, często dochodzi też do tego typu obywatelskich zatrzymań – mówi insp. Karol Mielczarek Komendant Powiatowy Policji w Bełchatowie. - Jesteśmy dumni z naszych mieszkańców i dziękujemy za każdy sygnał o niepokojących zachowaniach kierujących, a także o innych niebezpiecznych zdarzeniach aspołecznych.

Za jazdę w stanie nietrzeźwości kierującym grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, zatrzymanie prawa jazdy na 3 lata oraz wpłata 5.000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Opisane konsekwencje są bardziej rygorystyczne wobec kierujących, którzy byli uprzednio skazani za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości. Za taki czyn grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat, dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów oraz świadczenie pieniężne w kwocie nie mniejszej niż 10.000 złotych.

Krzysztof Borowski
Rzecznik prasowy
glowne (jpg) 0.11mb (Pobrań: 72)
1 (jpg) 0.23mb (Pobrań: 65)