Wtorek 23 kwietnia 2024

Dołączyli do listy dawców szpiku

Uczniowie z Centrum Kształcenia Praktycznego wraz z opiekunami Anną Matyszewską i Moniką Czarnecką rejestrowali chętne osoby do niesienia pomocy chorym na nowotwory krwi. W zorganizowaniu jednodniowej akcji pomógł również ZSP nr 3. Zainteresowanym udzielano informacji o bazie danych DKMS (dawcy komórek macierzystych i szpiku) oraz wyjaśniano, na czym dokładnie polega ewentualna pomoc. Do rejestru zgłosiło się trzydziestu młodych ludzi.

glowne
POMOŻESZ? BO MOŻESZ! MASZ TO W GENACH!

W Polsce co godzinę, a na świecie co 35 sekund, ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek, każdy może zachorować. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy.

Każda zarejestrowana osoba jest niezwykle cenna. W bazie DKMS Polska znajduje się obecnie ponad milion zarejestrowanych dawców, jednak wciąż potrzebni są nowi, ponieważ aż co piaty chory nie znajduje swojego dawcy z powodu różnic genetycznych.

Dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący powyżej 50 kg i nieposiadający znacznej nadwagi. Wystarczy się zarejestrować i być świadomym swojego zobowiązania.

Lekarstwo na nowotwory krwi mamy w sobie…Zostań dawcą szpiku – podaruj komuś szansę na życie!!!

Zarejestrować się można również przez Internet.
Więcej informacji o działalności Fundacji można znaleźć na stronie www.dkms.pl.
Krzysztof Borowski
Rzecznik prasowy