Czwartek 25 kwietnia 2024

Dotacja powiatu na osiedlowe skwery

Pięknie zagospodarowanymi terenami zielonymi wzdłuż bloków cieszą się mieszkańcy os. Dolnośląskiego 317 i os. Okrzei 4D i E. Skwery z rabatami, trawnikami i małą architekturą ogrodową wykonały wspólnoty mieszkaniowe z pomocą finansową samorządu powiatu, wynoszącą łącznie 60 tysięcy złotych.
glowne
Zagospodarowany obszar przy budynku Wspólnoty Mieszkaniowej Osiedle Dolnośląskie 317 liczy 420 metrów kwadratowych. Prawie połowę tej powierzchni zajmują rabaty roślinne, reszta to trawniki. Lista wykonanych czynności jest długa. Zaczęto od uporządkowania i oczyszczenia terenu z zanieczyszczeń, takich jak gruz, kamienie, patyki i śmieci. Usunięto starą darń wraz z chwastami. Następnie teren wyrównano, wywieziono nadmiar jałowej ziemi, a pozostałą przekopano i wzbogacono glebą żyzną. Na tak przygotowanym podłożu wysiano trawę oraz posadzono 50 krzewów iglastych, 93 krzewy liściaste, 25 sztuk bylin i 10 drzew liściastych. Ten etap robót zakończono ściółkowaniem rabat czarną agrowłókniną oraz ozdobnym żwirem. Przy bloku pojawiła się też architektura ogrodowa, jak ławki z oparciem i kosze. Dotacja z budżetu powiatu dla Wspólnoty Mieszkaniowej Osiedle Dolnośląskie 317 wyniosła 33 520 zł.
Skwer wraz z urządzeniem terenu zielonego wykonała również Wspólnota Mieszkaniowa Osiedle Okrzei 4 D i E. Samorząd powiatu przekazał na to przedsięwzięcie 26 575 zł. Tutaj powstało 260 metrów kwadratowych trawnika i 50 m.kw. rabat. Wśród nowych nasadzeń jest 58 krzewów liściastych, 10 krzewów iglastych, 40 bylin, 9 drzew liściastych i 14 drzew iglastych. W otoczeniu roślin usytuowano sześć ławek oraz sześć stojaków na rowery.
Z pełni efektów tych inwestycji będzie można korzystać dopiero wiosną, jednakże ich walory estetyczne już teraz cieszą mieszkańców. Wielu z nich z zaciekawieniem obserwowało kolejne etapy i postępy prac, ucząc się przy tym, jak zagospodarować i użytkować miejski skwer.
Agnieszka Zawodzińska
Zespół ds.Promocji