Sobota 20 kwietnia 2024

Drugi rok wykuwają życzliwość

W bełchatowskim starostwie odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursów przeprowadzonych w ramach kampanii społecznej „Niepełnosprawny inny, ale taki sam” pod honorowym patronatem Waldemara Wyczachowskiego, starosty bełchatowskiego. Jej organizatorem jest Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Kuźnia Życzliwości” w Szczercowie.
IMG_4004

- Celem drugiej edycji naszej kampanii społecznej „Niepełnosprawny inny, ale taki sam” jest zlikwidowanie barier pomiędzy środowiskiem osób zdrowych a niepełnosprawnymi – mówi Andrzej Klimas, prezes Stowarzyszenia Kuźnia Życzliwości w Szczercowie. - W naszym społeczeństwie nadal pokutuje stereotyp, że osoba niepełnosprawna jest uciążliwa, roszczeniowa i konfliktowa, co nie jest prawdą. Dzięki naszej akcji dzieci od najmłodszych lat uczą się akceptacji, zrozumienia i empatii.

W tegorocznej edycji konkursu udział wzięło trzynaście szkół.

- Propagowanie zachowań prospołecznych i otwartości na innych jest bezcenne - mówi Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski. - Jest to niezwykle ważne, by uwrażliwiać społeczeństwo na problemy, choroby czy wszelkiego rodzaju ułomności drugiego człowieka. Nie możemy zamykać się w swoich małych światach i udawać, że nie widzimy potrzeb innych.

Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Kuźnia Życzliwości” w Szczercowie realizuje zadanie publiczne pod tytułem „Niepełnosprawny inny, ale taki sam” – kampania informacyjna na rzecz integracji osób niepełnosprawnych i przeciwdziałaniu dyskryminacji społecznej, które współfinansowane jest ze środków udzielonych przez Zarząd Powiatu w Bełchatowie. Prowadzona przez stowarzyszenie akcja służy uwrażliwieniu społeczeństwa na obecność i potrzeby osób niepełnosprawnych, uczy tolerancji i wyrozumiałości. Wśród zaplanowanych i realizowanych działań są konkursy, których adresatami byli uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu bełchatowskiego. Zadaniem uczniów było przygotowanie prac plastycznych, plakatów czy fraszek, których bohaterami są osoby niepełnosprawne i ich problemy życia codziennego.
Laureaci konkursu:
• w konkursie plastycznym pn. POMAGANIE JEST FAJNE - kategoria klasy I-III
Wyróżnienia:
Hanna Boczek z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Ks. Józefa Baranowicza w Szczercowie
Oliwia Jakubczak z SP nr 12 im. Kornela Makuszyńskiego w Bełchatowie
Maja Jaruga z Zespołu Szkół w Klukach,
Artur Jędrzejec z SP Osiny,
Wiktor Kacperczyk z SP nr 8 im. Jana Brzechwy z oddziałami integracyjnymi w Bełchatowie
Zuzanna Rogozińska z SP nr 8 im. Jana Brzechwy z oddziałami integracyjnymi w Bełchatowie
Kacper Samborski z SP Lubiec
III miejsce
Nadia Brylska z SP nr 12 im. Kornela Makuszyńskiego w Bełchatowie,