Piątek 29 marca 2024

Dziękujemy policjantom za dobrą służbę

Medale i wyróżnienia, podziękowania i gratulacje, odsłonięcie tablicy pamiątkowej, wreszcie nabożeństwo i przemarsz ulicami Bełchatowa oraz wystawa nt. zamordowanych w Katyniu polskich policjantów  – tak w przededniu Święta Policji funkcjonariusze  podlegli bełchatowskiej komendzie powiatowej zaznaczyli  obecność w powiecie i uczcili swoją pracę.

glowne
Osiągają coraz lepsze wyniki w pracy, inicjują akcje prewencyjne i edukacyjne, budzą respekt, ale jednocześnie cieszą się rosnącym społecznym zaufaniem i sympatią. Bełchatowscy policjanci obchodzli 23 lipca swoje święto, przypadające wprawdzie dzień później, ale dzięki niedzielnemu klimatowi, w uroczystościach mogły wziąć udział całe rodziny. Zaczęło się od nabożeństwa w intencji funkcjonariuszy w parafii farnej przy ul. Kościuszki. Następnie przemaszerowano przez centrum miasta w kierunku komendy przy ul. 1 Maja. Policjantom towarzyszyli przedstawiciele władz parlamentarnych z Bełchatowa oraz samorządowych powiatu i gmin, a także największych zakładów pracy i współpracujących instytucji.

Wyjątkowym momentem uroczystości było odsłonięcie tablicy pamiątkowej  dla uczczenia 36 funkcjonariuszy Policji Państwowej z terenu Bełchatowa i okolic, zamordowanych na wschodzie w 1940 roku. Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski podziękował jednostce za służbę dla mieszkańców powiatu, a w liście  okolicznościowym pogratulował sukcesów, jak również inicjatywy związanej z tablicą. „Ten piękny symbol jest dowodem naszej pamięci o polskiej historii i martyrologii rodaków. Ufam, że stanie się dla obecnych i przyszłych pokoleń nauczycielem szacunku i pokory wobec służby dla Ojczyzny i drugiego człowieka  z poświęceniem  najwyższych wartości. Jestem dumny, że samorząd powiatu bełchatowskiego mógł także wesprzeć  organizację tego święta, jak też zawsze jest gotowy do współpracy i pomocy naszej jednostce w miarę posiadanych możliwości” – napisał starosta. Za finansowe i rzeczowe wspieranie bełchatowskiej komendy starosta Waldemar Wyczachowski odebrał podczas wojewódzkich obchodów Święta Policji medal „Zasłużony dla Policji”.

Blisko 50 policjantów, podległych KPP w Bełchatowie, otrzymało awanse na wyższe stopnie, dwie osoby wyróżniono odznaką „Zasłuzony policjant”. W uroczystości uczestniczył Tomasz Olczyk, I zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi. W Miejskim Centrum Kultury  otwarto wystawę, poświęconą tragicznym wydarzeniom z 1940 r. w Katyniu, których ofiarami byli także policjanci. Krótką prelekcję wygłosił prof. Marek Dutkiewicz, historyk z UJK w Kielcach filia w Piotrkowie Trybunalskim. Organizację obchodów Święta Policji w Bełchatowie wsparło starostwo.
A.Rumik, A.Zawodzińska