Czwartek 28 marca 2024

E-budownictwo ułatwia proces budowlany

Działa już rządowa aplikacja do składania wniosków w procesie budowlanym. Serwis e-budownictwo umożliwia obywatelom i inwestorom wypełnienie i złożenie wniosków związanych z procesem budowlanym w sposób elektroniczny do właściwych urzędów. Serwis jest intuicyjny i dostosowany do potrzeb branży budowlanej. To idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy chcą załatwić sprawy urzędowe online, bez wychodzenia z biura czy domu.
budowa glowne
Jak dotąd w Polsce od lat wszystkie sprawy urzędowe związane z budownictwem wymagały dokumentacji papierowej. Inwestorzy i ich przedstawiciele składali teczki z wydrukami projektów, zaświadczeń do powiatowych organów administracji architektoniczno-budowlanej. Odpowiedzią na to jest serwis e-budownictwo.

Cyfryzacja oznacza przyspieszenie procedur oraz ich ujednolicenie, a także daje możliwość odejścia od dokumentów w formie papierowej. To do obywatela należy wybór, czy chce złożyć dany wniosek w sposób elektroniczny, czy woli zostać przy tradycyjnym składaniu formularzy. Serwis e-budownictwo został stworzony także w celu ułatwienia i usprawnienia obiegu dokumentów w procesie budowlanym. Zebranie ujednoliconych formularzy na jednej platformie to nie tylko wygoda dla użytkownika, ale także oszczędność czasu.

Możliwość składania elektronicznych formularzy została podzielona na etapy. W pierwszej fazie, czyli od lutego 2021, można składać m.in. wniosek o zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części, zawiadomienie organu nadzoru budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych, wniosek o pozwolenie na rozbiórkę, wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę czy też zgłoszenie rozbiórki. W sumie to 13 formularzy. Dodatkowe formularze, w tym w szczególności wniosek o pozwolenie na budowę wraz z projektem budowlanym w formie elektronicznej, będzie można złożyć do organu w sposób elektroniczny od lipca 2021 r.
Jakie wnioski można składać przez Internet od lutego, a jakie od lipca?

Od 4 lutego 2021 r. można:
  • złożyć wniosek o pozwolenie na rozbiórkę,
  • zgłosić roboty budowlane (niewymagające dołączenia projektu zagospodarowania działki lub terenu oraz projektu architektoniczno-budowlanego),
  • zgłosić rozbiórkę,
  • złożyć wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę,
  • złożyć wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych, o której mowa w art. 51 ust. 4 Prawa budowlanego,
  • złożyć wniosek o przeniesienie praw i obowiązków wynikających ze zgłoszenia, wobec którego organ nie wniósł sprzeciwu,
  • zawiadomić o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych,
  • złożyć wniosek o wydanie decyzji o niezbędności wejścia do sąsiedniego budynku, lokalu lub na teren sąsiedniej nieruchomości,
  • zgłosić zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części,
  • złożyć wniosek o wydanie decyzji o wyłączeniu stosowania niektórych obowiązków kierownika budowy, o których mowa w art. 45a ust. 1 Prawa budowlanego,
  • złożyć wniosek o legalizację,
  • złożyć wniosek o sporządzenie planu miejscowego lub o zmianę planu miejscowego,
  • złożyć oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
Od 1 lipca 2021 r. będzie można:
  • złożyć wniosek o odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych,
  • złożyć wniosek o pozwolenie na budowę wraz z załączonym projektem zagospodarowania działki lub terenu oraz projektem architektoniczno-budowlanym,
  • złożyć wniosek o wydanie odrębnej decyzji o zatwierdzeniu projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego,
  • złożyć wniosek o zmianę pozwolenia na budowę,
  • złożyć wniosek o wydanie pozwolenia na budowę tymczasowego obiektu budowlanego,
  • złożyć wniosek o wszczęcie uproszczonego postępowania legalizacyjnego,
  • zawiadomić o zakończeniu budowy,
  • złożyć wniosek o pozwolenie na użytkowanie.
Od 5 lipca 2021 r. będzie można dokonać zgłoszenia z projektem zagospodarowania działki lub terenu oraz projektem architektoniczno-budowlanym.
Żrodło: Główny Urząd Nadzoru Budowlanego
Foto: pixabay