Wtorek 23 kwietnia 2024

Edukacja w Niemczech inspiracją dla nas

Szkoła zawodowa we Freilassing, którą bardzo często odwiedza polska młodzież, zachwyca każdego. Nowoczesne i bogato wyposażone pracownie czy liczne projekty skierowane nie tylko na umiejętności zawodowe uczniów powodują, że o nauce tutaj marzy wiele osób. Dwie szkoły, z którymi współpracuje nasz powiat, odwiedził starosta Waldemar Wyczachowski podczas pobytu w partnerskim powiecie BGL.
10
Szkoła zawodowa we Freilassing robi wrażenie na każdym odwiedzającym. Prowadzona przez starostwo Berchtesgadener Land placówka należy do najlepszych tego rodzaju szkół w Bawarii. Obecnie uczy się tutaj ponad 1500 uczniów, którzy zdobywają takie zawody jak mechanik samochodowy, kucharz, hotelarz, fryzjer, kosmetolog, stolarz, murarz czy malarz. Pracownie nauki zawodów imponują nowoczesnością wyposażenia, zwłaszcza w warsztatach samochodowych, gdzie do dyspozycji młodzieży stoją ekskluzywne marki aut.

- O atrakcyjności tej szkoły wiele słyszałem od naszych uczniów i nie jestem zdziwiony, że to miejsce robi na nich duże, pozytywne wrażenie – mówi Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski. - Bogato urządzone pracownie to z pewnością efekt zasobnego budżetu i w takim porównaniu nie możemy tej szkole dorównać. Mimo to nie powinniśmy mieć kompleksów, bowiem nasze szkoły zawodowe dobrze kształcą, a nasi uczniowie są poszukiwanymi pracownikami, także za granicą.

Starosta odwiedził również Szkołę Realną im. Marii Ward w Bad Reichenhall. Jej uczniowie od 10 lat biorą udział w wymianie młodzieży z naszym powiatem. Szkoła mieści się w ponad 160-letnim budynku po byłym klasztorze, w 2010 roku zakończyła się przebudowa pomieszczeń używanych wcześniej przez zakonnice. Zachowany surowy charakter ścian ozdobionych wizerunkami świętych, sala modlitw, drewniane lub kamienne podłogi przypominają historię tego miejsca. Od początku istnienia szkoła edukowała tylko dziewczynki, a dopiero od kilku lat mogą do niej chodzić także chłopcy. Placówkę przedstawiła staroście Wyczachowskiemu dyrektor Realschule, Ruth Schliebs, która pracuje tutaj już 30 lat. Pani dyrektor zaprosiła młodzież z powiatu bełchatowskiego do udziału w tegorocznej wymianie. Z zaproponowanych kilku dat zostanie w najbliższym czasie wybrany termin dla kilkudniowego pobytu w BGL polskiej młodzieży.