Czwartek 28 marca 2024

Ekologiczna decyzja

Teren zieleni przy oddziale paliatywnym Szpitala Wojewódzkiego w Bełchatowie zazielenił się i wypiękniał. Jest to efektem współpracy Starostwa Powiatowego w Bełchatowie z jednym z lokalnych supermarketów.

- Rozbudowa supermarketu na nowym terenie wiązała się z koniecznością wycięcia znacznej ilości drzew i krzewów. Decyzję administracyjną w tej kwestii wydaje starostwo – mówi Szczepan Chrzęst, Starosta Bełchatowski. - W myśl przepisów ustawy o ochronie przyrody starosta może naliczyć inwestorowi opłatę, którą uiszcza się na konto gminnego funduszu ochrony środowiska lub zobowiązać go do zrekompensowania strat środowiskowych poprzez dokonanie nasadzeń zamiennych czy zagospodarowanie innego terenu, jeśli jest taka możliwość.

Właśnie z takiej możliwości skorzystały władze rozbudowywanego supermarketu. W ciągu trzech miesięcy inwestor dokonał na własny koszt modernizacji terenu zieleni przy szpitalu. Powstały tu alejki spacerowe, altanka i ławki, wsadzono młode drzewka i krzewy.

- Dzięki temu rekompensujemy straty środowiska z tytułu wycinki drzew pod budowę i jednocześnie stwarzamy dogodne warunki do odpoczynku na łonie natury dla pacjentów szpitala i osób odwiedzających – mówi Jolanta Pawlikowska, Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa bełchatowskiego starostwa. - Mam nadzieję, że takie współdziałanie z inwestorami będzie częstsze, dzięki czemu zyska nasze środowisko.

Zwieńczeniem współpracy inwestora, Starostwa Powiatowego i bełchatowskiego szpitala było dziś krótkie spotkanie przedstawicieli na wspomnianym terenie zielonym i wspólne posadzenie drzewa (21.08.).

Krzysztof Borowski
Rzecznik prasowy