Czwartek 25 kwietnia 2024

Ekologiczni mieszkańcy znów dostaną drzewka

192 tony zebranej makulatury, 90.000 rozdanych sadzonek, kilkanaście tysięcy uczestników – te liczby robią wrażenie, a dotyczą dotychczasowych siedmiu edycji akcji bełchatowskiego starostwa „Drzewko za makulaturę”. 30 września odbędzie się kolejna zbiórka makulatury przy budynku bełchatowskiego starostwa.
IMG_0234
Podczas spotkania z mediami Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski wraz z Jarosławem Zającem, Nadleśniczym Nadleśnictwa Bełchatów zachęcali do udziału w akcji.

- Na mieszkańców, którzy przyniosą 30 września makulaturę czeka prawie 13.000 sadzonek drzew i krzewów – mówi Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski. - Przez siedem dotychczasowych edycji mieszkańcy naszego powiatu uczestniczący w akcji w przydomowych ogródkach posadzili ponad dziewięćdziesiąt tysięcy sadzonek drzew i krzewów, które otrzymali od starostwa i nadleśnictwa.

Akcja „Drzewko za makulaturę” organizowana jest przez Starostwo Powiatowe w Bełchatowie, bełchatowskie nadleśnictwo i spółkę Eko-Region. W dotychczasowych siedmiu akcjach mieszkańcy powiatu oddali ponad 192 tony makulatury, z czego 34 tony przyniesiono w ubiegłym roku.

- Oczywiście po raz kolejny czynnie włączamy się w akcję starostwa dostarczając sadzonki – mówi Jarosław Zając, Nadleśniczy Nadleśnictwa Bełchatów. - Oprócz tego w dniu akcji nasi pracownicy udzielać będą porad dotyczących sadzenia i pielęgnacji lasu.

Kontynuowana od 2010 roku akcja pt. ,,Drzewko za makulaturę" jest jednym z przykładów działań, służących edukacji ekologicznej (właściwe gospodarowanie odpadami) i poprawie walorów krajobrazowych regionu (rozdawanie sadzonek drzew i krzewów). Liczba uczestników rośnie z roku na rok i jest już mierzona tysiącami osób, dziesiątkami ton odzyskanej makulatury i tysiącami uratowanych od wycięcia drzew.

Szacuje się, że tona makulatury użyta do produkcji papieru ,,ratuje" od wycięcia aż 17 drzew. Dzięki mieszkańcom powiatu bełchatowskiego aż 3264 drzew zachowało życie.

W tym roku będą do rozdania będą następujące drzewka:

- Thuja szmaragd
- Wierzba Hakuro Nishiki
- Wierzba Iwa
- Śliwa w odmianach
- Jabłoń w odmianach
- Brzoza szczepiona Youngii

Zasady wydawania: akcja rozpocznie się od godz. 8.30 i będzie trwała do momentu wyczerpania sadzonek.

Każdy kto przyniesie do 5 kg makulatury otrzyma 1 drzewko, powyżej 5 kg - 4 drzewka (2 ze Starostwa, 2 z Nadleśnictwa).

---------------------------------------------------------------------
Krzysztof Borowski