Sobota 20 kwietnia 2024

Ekologiczny rok 2019

Ponad półtora miliona złotych dla gmin, ponad milion na inwestycje w jednostkach powiatowych i 700 tysięcy na edukację ekologiczną, a także prozdrowotne programy dla mieszkańców zaplanowała Rada Powiatu w Bełchatowie w tegorocznym budżecie, a konkretnie w jego tzw. ekologicznej części. Wszystkie zadania zrealizowane za „zielone pieniądze” będą służyć poprawie stanu środowiska.
glowne 12
Samorząd powiatu bełchatowskiego dysponuje w roku 2019 kwotą 4,1 mln zł z przeznaczeniem na inwestycje służące poszczególnym komponentom środowiska oraz – najogólniej mówiąc – edukacji ekologicznej. Znakomita większość tych pieniędzy wesprze przedsięwzięcia realizowane przez samorządy gmin. Dla przykładu, w Drużbicach będzie to wymiana zasuw i hydrantów do sieci wodociągowej, budowa wodociągu w Woli Głupickiej i budowa przydomowej oczyszczalni ścieków do budynku komunalnego w Zwierzyńcu. Dotacja wyniesie w sumie 254 tys. zł. Beneficjentem dotacji będzie także gmina Rusiec, która planuje termomodernizację budynku ośrodka kultury, docieplenie ścian budynku urzędu gminy i stropodachu w hydroforni. Pomoc powiatu ma wynieść 258 tys. zł. Gmina Kluki poprosiła o wsparcie budowy I etapu kanalizacji sanitarnej w Osinach, dostanie 320 tys. zł. Dla gminy Zelów zabezpieczono także 320 tys. zł na dwie termomodernizacje: ośrodka zdrowia w Wygiełzowie i przedszkola nr 4 w Zelowie. Gmina Bełchatów będzie rozbudowywać oczyszczalnię ścieków w Zawadach. Powiatowa dotacja ma wynieść 270 tys. zł.

Z pomocy samorządu powiatu (60 tys. zł) będą cieszyć się także strażacy ochotnicy w Magdalenowie, którzy planują termomodernizację strażnicy oraz wierni parafii pw. św. I. Loyoli w Suchcicach, gdzie na bazie gruntowej pompy ciepła będzie działać nowa kotłownia (31 tys. zł).

Należy wspomnieć o inwestycjach w jednostkach powiatu, jak np. Powiatowe Centrum Sportu. Zabezpieczony milion złotych jest przeznaczony na przebudowę instalacji wentylacji mechanicznej i wymianę nagrzewnicy powietrza w pomieszczeniach basenowych i sportowych. Za 255 tys. zł ma być wykonana termomodernizacja dachu budynku w Domu Pomocy Społecznej w Bełchatowie.

Lider edukacji ekologicznej, jakim może śmiało zwać się samorząd powiatu, również w roku bieżącym będzie nagradzać mieszkańców za wiedzę i ekologiczne zachowania oraz motywować do dbania o środowisko. Konkursy z cennymi nagrodami, wyjazdy ekologiczne, kolejne edycje akcji jak „Drzewko za makulaturę”, „Zdrowo gram-jestem eko”, „Mój ekologiczny styl życia” czy „Eko-piknik”, będą kosztować w sumie 700 tys. zł.
Agnieszka Zawodzińska
Zespół ds. Promocji