Sobota 20 kwietnia 2024

Energetyka odnawialna w praktyce

Od połowy stycznia prowadzone są zajęcia dla młodzieży w ramach projektu „Podniesienie kwalifikacji zawodowych uczniów w zakresie urządzeń i systemów energetyki odnawialnej”, który jest współfinansowany przez budżet Powiatu i Unię Europejską. W projekcie bierze udział 30 osób.

Od połowy stycznia prowadzone są zajęcia praktyczne dla młodzieży w ramach projektu „Podniesienie kwalifikacji zawodowych uczniów w zakresie urządzeń i systemów energetyki odnawialnej”, który współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. W projekcie bierze udział 30 osób podzielonych na 2 grupy.

Do tej pory uczestnicy projektu wzięli udział w zajęciach praktycznych:

-  związanych z biomasą - uczyli się przygotowywać kocioł na biomasę do uruchomienia;

Poznawali jego budowę, zasady prawidłowego montażu, włączenia go w istniejącą instalację, zasadę sterowania elektronicznego takiego kotła itd. Następnie mieli za zadanie uruchomić go w trybie awaryjnym - przygotowywali palenisko, ładowali palety, ustawiali odpowiednią temperaturę, do której kocioł miał się rozgrzać. Regulowali temperaturę paleniska, uczyli się prawidłowego doboru prędkości wentylatora, jak również właściwej konserwacji kotła;

- z porównywania istniejącej i działającej instalacji z dokumentacją projektową;

Uczniowie zapoznali się z poszczególnymi elementami wchodzącymi w skład instalacji solarnej z pompą ciepła. Następnie ich zadaniem była identyfikacja rzeczywistych urządzeń/połączeń itp. na dokumentacji projektowej i odwrotnie.

Tematyka zajęć praktycznych OZE objęła dotychczas także zadania związane z łączeniem rur instalacyjnych (miedzianych i stalowych) w fragmenty instalacji. Każdy z uczniów miał za zadanie własnoręcznie przygotować rury do instalacji (dociąć odpowiedni fragment, oczyścić, wygładzić), następnie zlutować je z innymi elementami. Pokazane i przećwiczone zostały techniki  łączenia rur z różnych materiałów (miedzianych, stalowych, plastikowych itp.). Wyżej wymienione zajęcia odbywają się w Agencji Użytkowania i Poszanowania Energii w Łodzi.

Aleksandra Kałużna, Wydział Promocji i Rozwoju Powiatu w Starostwie Powiatowym w Bełchatowie