Sobota 20 kwietnia 2024

Fotograficzny czerwiec w Bełchatowie

Pięćdziesięciu fotografików z kilku krajów Europy spędzi w naszym powiecie kilka czerwcowych dni na VIII Międzynarodowych Warsztatach Fotograficznych Energia 2018. Przedsięwzięciu patronuje Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski.
glowne btf
Od 8 do 10 czerwca potrwają VIII Międzynarodowe Warsztaty Fotograficzne, w których wezmą udział fotograficy z Czech, Niemiec, Słowacji i Polski. Nasz kraj reprezentować będą przedstawiciele Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego, Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego, AF 13, Mgfoto z Myślenic, RATS - U.Exploration i fotograficy z PGE Polska Grupa Energetyczna. Prawie 50 fotografików będzie wspólnie pracować, uczyć się, poznawać region bełchatowski, czerpać energię, którą dostaną za darmo od Bełchatowskich Energetycznych Gigantów Mocy zrzeszonych w PGE Polska Grupa Energetyczna.

- Na warsztatach będzie się dużo działo, czas jest wypełniony co do minuty – mówi Andrzej Juchniewicz, prezes BTF, organizator wydarzenia. - Słowem przewodnim naszej inicjatywy jest „energia” i tematy zajęć będą się do niego odnosić. Spróbujemy odszukać i sfotografować energię zwierząt, energię krajobrazu, energię światła, tajemniczą energię nocy czerwcowej, jesienną energię, energię historii.

Warsztatom będą towarzyszyć konkursy (firma MEGMAR przygotowała ciekawe nagrody), prezentacja sprzętu fotograficznego firmy Olympus (Jacek Kowalczyk), prezentacja osprzętu fotograficznego (Marek Kosiba), zwiedzanie wystawy w PGE Giganty Mocy MCK Bełchatów, wycieczka na tarasy widokowe bełchatowskiej kopalni. Warsztaty już wpisały się trwale do kalendarza czerwcowych wydarzeń kulturalnych powiatu bełchatowskiego. Jak podkreśla Andrzej Juchniewicz, włodarze regionu to doceniają, obejmując przedsięwzięcie patronatem. Samorząd powiatu wsparł pomysł dotacją w wysokości prawie 7 tys. zł.