Piątek 29 marca 2024

Gest przedsiębiorcy

Kolejna porcja pomocy dla Polaków mieszkających w Rejonie Solecznickim na Litwie dotarła na miejsce. Pod koniec ubiegłego roku firma Elmen z Rogowca przekazała dwa tysiące złotych, za które zakupiono różnego rodzaju artykuły chemiczne. W pomoc włączyła się także Fundacja Przyjazna Planeta z Radomska. Dary odebrał w zeszłym tygodniu Zdzisław Palewicz, mer Rejonu Solecznickiego, który był gościem IV Forum Gospodarczego.
glowne
- Dziękuję za kolejną pomoc ze strony powiatu bełchatowskiego, to dla nas dużo znaczy, przede wszystkim, że o nas pamiętacie i o nas myślicie – powiedział Zdzisław Palewicz. - Dary przekażemy do rozdzielenia Wspólnocie Bożego Miłosierdzia, która ma pod opieką kilkaset najuboższych rodzin na naszym terenie.

W ubiegłym roku na Litwę pojechała z Bełchatowa sześciometrowa przyczepa wyładowana darami. Dzięki zaangażowaniu wielu osób prywatnych, firm i instytucji, również spoza Bełchatowa, udało się zgromadzić wiele potrzebnych rzeczy: odzieży, butów, chemii gospodarczej, artykułów szkolnych, zabawek, książek, gier.

- Każda kruszyna chleba z Polski jest dla nas zaszczytem, wszystko co przywozicie jest dla nas wartościowe, to znak, że Polska o nas pamięta, bo my przecież jesteśmy Polakami, tu zawsze była polska mowa, tradycje i obyczaje, nawet na jeden dzień nie ustąpiliśmy polskości – mówił wtedy Tadeusz Romanowski, prezes Wspólnoty Miłosierdzia Bożego w Solecznikach na Litwie. - Nasza sytuacja pogorszyła się, gdy naszą walutę – lita, zastąpiono euro, w jeden dzień staliśmy się ubodzy i to ubóstwo wzrasta z każdym dniem. Przed wprowadzeniem euro pod swoją opieką mieliśmy 300 dzieci z 80 rodzin, teraz mamy 1400 dzieci z 400 rodzin. W końcu przestaliśmy milczeć i prosimy o pomoc rodaków z Polski.

Rejon Solecznicki jest samorządem partnerskim powiatu bełchatowskiego od sierpnia 2013 roku. 80 procent spośród ok. 30 tysięcy jego mieszkańców, stanowią Polacy. Zbiórka darów jest jednym z efektów kontaktów Regionalnej Izby Gospodarczej z przedsiębiorcami z Solecznik.
Krzysztof Borowski
Rzecznik prasowy