Piątek 19 kwietnia 2024

Gmina Bełchatów podziękowała za plony

Doroczne święto plonów zgromadziło w niedzielę, 25 sierpnia, w Podwodach – Kolonii mieszkańców Gminy Bełchatów. Na uroczystość złożyły się tradycyjne obrzędy dożynkowe, podziękowania dla rolników, poczęstunek swojskim jadłem i zabawa. Gośćmi wydarzenia byli m.in. Dorota Pędziwiatr, Starosta Bełchatowski, wicestarosta Jacek Bakalarczyk, Sławomir Malinowski, przewodniczący Rady Powiatu w Bełchatowie.
glowne
Gospodarzami tegorocznych dożynek Gminy Bełchatów były aż trzy sołectwa: Podwody – Kolonia, Podwody oraz Wola Kruszyńska. Podczas święta plonów nie zabrakło tradycyjnych elementów, jak korowód wieńców dożynkowych, których w tym roku było aż 14, msza św. celebrowana przez ks. Mirosława Simkę, proboszcza parafii w Łobudzicach oraz przede wszystkim życzenia dla rolników, którym jednocześnie dziękowano za ich ciężką pracę.

Dożynki były także okazją do wręczenia odznaczeń najlepiej gospodarującym rolników. Otrzymali je: Krzysztof Brzozowski z Wielopola, Rafał Grzejdziak z Huty, Grzesław Kilon z Wielopola, Robert Kleczyk z Dobiecina oraz Paweł Maksalon z Wielopola.

Goście dożynek wzięli udział w głosowaniu na najpiękniejszy wieniec. Najwięcej głosów zebrało dzieło mieszkańców Łękawy i to właśnie ta miejscowość ze swoim wieńcem będzie reprezentować Gminę Bełchatów podczas dożynek powiatowych, które 1 września odbędą się w Zelowie.

Do dobrej dożynkowej tradycji należy także huczne świętowanie zakończenia zbiorów. W Podwodach bawiono się przy muzyce ludowej, pop czy rock, a zadbały o to takie formacje, jak Thrudy, Hyżniacy, Kapela Śwagry i Paweł Bauer. Gwiazdą wieczoru była gwiazda nurtu disco polo - zespół Basta.
Zespół ds.Promocji