Czwartek 18 kwietnia 2024

Godnie naśladowali Wandę Malczewską

15 maja w Szkole Podstawowej w Domiechowicach odbył się VI Międzyszkolny Konkurs o Życiu i Działalności Sługi Bożej Wandy Malczewskiej. Konkurs odbywa się cyklicznie co dwa lata od roku 2008. Jego celem jest propagowanie i upowszechnianie wiedzy o słudze bożej Wandzie Malczewskiej, rozwój jej kultu, umacnianie w młodym pokoleniu uniwersalnych wartości chrześcijańskich oraz patriotyzmu.
malczewska glowne
- W dobie upadku w młodym pokoleniu wszelkich autorytetów nasz konkurs propaguje to, co jest ponadczasowe, czyli miłość bliźniego, oddanie dla drugiego człowieka, skromność i pokorę. Wzorem tych cnót była Wanda Malczewska – mówi Jolanta Kępińska, katechetka w SP w Domiechowicach, koordynator konkursu.

Do rywalizacji, objętej honorowym patronatem Waldemara Wyczachowskiego, starosty bełchatowskiego, przystąpiło 5 szkół podstawowych, reprezentowanych przez trzyosobowe zespoły z Lubca, Parzna, Łękawy, Kurnosa i Domiechowic. Uczniowie musieli wykazać się nie tylko wiedzą o bohaterce konkursu, ale także umiejętnościami aktorskimi i współpracą w zespole. Odpowiadali na pytania i prezentowali scenki z życia Malczewskiej. Uczestnicy konkursu zadbali o charakteryzację i rekwizyty, wcielali się w rolę sługi bożej nauczającej religii, opatrującej rannych powstańców, opiekującej się chorymi, pomagającej potrzebującym, doświadczającej mistycznych wizji o przyszłości Polski.

Wiedzę i talent dzieci oceniało jury: Mirosław Orzechowski, redaktor naczelny „Echa z Parzna”, Izabela Bobrowska, autorka „Elementarza modlitwy dziecka bożego”, Jolanta Gandziarek z Urzędu Gminy Bełchatów oraz ksiądz Jan Cholewa, proboszcz parafii w Parznie, współorganizator konkursu, kustosz krypty Sługi Bożej Wandy Malczewskiej.

Jury przyznało równorzędne dwa miejsca pierwsze dla zespołów z Domiechowic i Łękawy, drugie miejsce zajęła drużyna z Parzna, a na trzecim uplasował się Kurnos.
Szkoły reprezentowały drużyny w składzie:
SP w Domiechowicach – Oliwia Florczak, Sebastian Makowski, Aleksandra Maślanka,
SP w Łękawie – Aleksandra Gapińska, Marceli Bąkowicz, Patryk Ziółkowski,
SP w Parznie - Karolina Słaba, Natalia Binkowska, Szymon Stopiński,
SP w Kurnosie - Amelia Kurzydlak, Paulina Sokołowska, Natalia Tokarska.

Laureaci oraz wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe, ufundowane przez proboszcza parafii w Parznie, a także nagrody rzeczowe ufundowane przez wójta gminy Bełchatów i starostę Waldemara Wyczachowskiego.
Na podstawie sprawozdania
z przedsięwzięcia -.J.Kępińska