Czwartek 25 kwietnia 2024

Grając w szachy myśleli o Konstytucji 3 Maja

Blisko sto osób wzięło udział w Wojewódzkim Turnieju Szachowym z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, zorganizowanym w Szkole Podstawowej nr 1 w Bełchatowie. Imprezie patronował starosta bełchatowski, Waldemar Wyczachowski.
szachy glowne
Turniej, rozegrany w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, zgromadził rekordową liczbę zawodników. Wystartowało 98 osób w wieku od 6 do 80 lat, mieszkańców województwa łódzkiego, w tym kluby sportowe i indywidualni zawodnicy z Wielunia, Gorzkowic, Moszczenicy, Strzałkowa, Piotrkowa Trybunalskiego, Radomska oraz, jak zawsze, zawodnicy UKS „Jedynka” z Bełchatowa.
Zwycięzcami w poszczególnych kategoriach wiekowych zostali:

Grupa open
Piotr Kaukiel (GOKiS Moszczenica) i Natalia Guzik („Piątka” Wieluń)

Grupa do lat 16
Paweł Szymoniak („Piątka” Wieluń) i Michalina Matyjasek („Piątka” Wieluń)

Grupa do lat 13
Bartłomiej Błaźniak (UKS „Jedynka” Bełchatów) i Weronika Bukała (UKS „Jedynka” Bełchatów)

Grupa do lat 10
Mikołaj Śledziona (UKS „Jedynka” Bełchatów) i Adrianna Banasiak (UKS „Jedynka” Bełchatów)

Grupa do lat 8
Oliwer Jaśkiewicz (UKS „Jedynka” Bełchatów) i Marta Pabich (UKS „Jedynka” Bełchatów)

Najmłodszym, nagrodzonym zawodnikiem, był niespełna sześcioletni Mateusz Banasiak z UKS „Jedynka” Bełchatów, najstarszym Franciszek Wojtak, reprezentujący „Jupitera”.

Wszyscy zawodnicy, którzy zajęli I, II i III miejsca otrzymali puchary ufundowane przez prezydenta Bełchatowa, a najlepsi zawodnicy w poszczególnych kategoriach wiekowych, z podziałem na kobiety i mężczyzn, zostali dodatkowo uhonorowani nagrodami ufundowanymi przez starostę bełchatowskiego, Waldemara Wyczachowskiego. Dla zawodników sześciu pierwszych miejsc w kategorii open nagrody ufundowało Towarzystwo Sportowo Rekreacyjne przy Elektrowni Bełchatów „Jupiter”. Wszyscy startujący w turnieju, bez względu na wywalczone miejsce, otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe, ufundowane przez UKS „Jedynka” Bełchatów. Organizatorem zawodów był Uczniowski Klub Sportowy „Jedynka” Bełchatów we współpracy z Towarzystwem Sportowo-Rekreacyjnym przy Elektrowni Bełchatów „Jupiter”. Wspaniała atmosfera, panująca podczas turnieju, po raz kolejny udowodniła, że uczczenie rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja poprzez sportową rywalizację szachistów to strzał w przysłowiową „dziesiątkę”.
Barbara Leszczyńska
Sekretarz UKS "Jedynka" w  Bełchatowie