Środa 24 kwietnia 2024

„Gruba Blacha” - czyli koncert orkiestry dętej

W ubiegły piątek odbył się koncert Gminnej Orkiestry Dętej OSP Dobrzelów oraz Gminnych Nutek w Szkole Podstawowej w Domiechowicach. Koncert pod Patronatem Starosty Bełchatowskiego w Bełchatowie został zorganizowany w ramach cyklu koncertów cecyliańskich, zorganizowanych ku czci patronki muzyków pod nazwą „Wieczór z Orkiestrą”. W koncercie uczestniczył Wicestarosta Powiatu Bełchatowskiego  Jacek Bakalarczyk.
główne
Tematyką wydarzenia była 200 rocznica urodzin polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki. Koncert był podzielony na trzy różne części. Wieczór z Orkiestrą nie mógł się rozpocząć inaczej niż Pieśnią Wieczorną. Przywitała zgromadzonych gości Gminna Orkiestra Dęta. Niespodzianką dla publiczności był również występ Pawła Bauera, który zaśpiewał Biały Krzyż. Na koncercie można było usłyszeć najbardziej znane pieśni Kompozytora takie jak Prząśniczka czy Kozak. W drugiej części swój program poświęcony Stanisławowi Moniuszce zaprezentowały dzieci z Zespołu Gminne nutki. Zaśpiewali piosenki patriotyczne oraz opowiedzieli o życiu Stanisława Moniuszki.  Krótką zapowiedzią o gotowości bojowej orkiestra rozpoczęła Lekką Kawalerie Franza von Suppe. Następnie zaprezentowano I i II część Suity na orkiestrę wojskową Gustava Holsta. Koncert zakończył utwór Bugler’s Holiday Leroya Andersona na trzy trąbki solo. Solistami byli Aleksandra Opłotny, Jarosław Bakalarczyk oraz Agnieszka Pisarek – studenci Akademii Muzycznej w Łodzi. Koncert rozgrzał publiczność do czerwoności. Świadczą o tym owacje na stojąco oraz dwukrotnie zagrany bis. Koncert prowadził Bartłomiej Domański – kapelmistrz Gminnej Orkiestry Dętej. Zespół Gminne Nutki przygotowała Ewa Kępa.

Zespół ds Promocji
Autor:Bartłomiej Domański