Sobota 20 kwietnia 2024

Hipoterapia dobra na wszystko

Nietypowe warsztaty na temat rozwoju osobowości zorganizowało stowarzyszenie Strapate Ranczo z Korczewa. Zajęcia z udziałem koni, zwane popularnie hipoterapią, zostały wsparte dotacją z budżetu powiatu. Hipoterapia jest metodą rehabilitacji, ale i leczenia  wielu  schorzeń.
1
„Odkryj siebie i swoje możliwości” to tytuł warsztatów dla osób dorosłych, które przeprowadziła terapeutka, specjalista w dziedzinie hipoterapii, Stanislava Tilesova-Rychlewska. Inicjatywa stowarzyszenia „Strapate ranczo” wzięła udział w konkursie ofert na zadania publiczne z zakresu ochrony zdrowia i otrzymała dofinansowanie z budżetu powiatu. Dzięki temu uczestnicy dwudniowych warsztatów skorzystali z nich za darmo.

- Najważniejszą wartością jest chęć rozwoju danej osoby, reszta nastąpi poprzez działania z końmi – mówi Stanislava Tilesova-Rychlewska. - Jestem pełna uznania dla uczestników warsztatów, którzy z dużym zaangażowaniem pracowali nad samoświadomością i komunikacją z innymi. Konie, które biorą udział w terapii, sa niezwykle pomocne. Zwierzęta nie oceniają, reaguja natomiast na najsubtelniejszą komunikację niewerbalną, na wewnętrzne postawy, intencje i emocje. Są jak lustro dla naszych, najczęściej nieświadomych, schematów zachowania i myślenia. Reakcja koni pozwala lepiej poczuć samego siebie. Dla uczestników warsztatów to były głębokie przeżycia.

Hipoterapia jest formą rehabilitacji psychoruchowej, w której bierze udział koń. Metoda oddziałuje jednocześnie ruchowo, sensorycznie, psychicznie i społecznie. Stosowana jest zarówno u dzieci, u młodzieży, jak i u dorosłych. Dobroczynne dla zdrowia skutki kontaktu z koniem znane były już w czasach starożytnych. Jako metoda leczenia pojawiła się w nowoczesnej medycynie w połowie XX w.
Agnieszka Zawodzińska