Sobota 20 kwietnia 2024

Hojny jeden procent

Działalność organizacji pożytku publicznego opiera się w dużej mierze na hojności darczyńców, a każdy podatnik realizując swoje roczne rozliczenie z fiskusem w deklaracji podatkowej PIT może zaznaczyć, że chce przekazać 1 procent swojego podatku wybranej organizacji posiadającej status OPP. Bełchatowskie starostwo kolejne rok promuje akcję "1% podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego z terenu powiatu bełchatowskiego".

jedenprocentglowne
- Po raz kolejny proszę abyśmy wspólnie wspierali organizacje pozarządowe z naszego terenu – mówi Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski. - Dzięki między innymi środkom z odpisu jednego procenta wiele stowarzyszeń może realizować działalność na rzecz mieszkańców. Przy wypełnianiu PITa wystarczy poświęcić chwilę na wpisanie nazwy organizacji i jej numeru KRS.

Siedem lat temu Rada Powiatu w Bełchatowie podjęła uchwałę dotyczącą podjęcia działań promujących akcję „1% podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego z terenu Powiatu Bełchatowskiego”. Przeprowadzana kampania przyczynia się do pogłębienia świadomości mieszkańców powiatu bełchatowskiego w zakresie możliwości dokonywania odpisu 1% podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego, w tym działających w najbliższej okolicy, przyczynia się też do wzmacniania wizerunku organizacji pozarządowych z naszego terenu, jako podmiotów zaangażowanych w rozwiązywanie lokalnych problemów oraz wpływających na rozwój regionu. Wiele z organizacji zainteresowało się możliwością uzyskania statusu organizacji pożytku publicznego.

- Jesteśmy jedynym ośrodkiem w powiecie, który prowadzi prawdziwie profesjonalną hipoterapię – mówi Stanislava Tílešová – Rychlewska, prezes stowarzyszenia „Strapate Ranczo” z Korczewa. - Hipoterapia to nie żadne czary mary, ani przejażdżka końmi dla radości osób chorych, ale niesamowita forma terapii, postępy w leczeniu, zmiana jakości życia osób z upośledzeniami. Przekazane przez państwa środki przeznaczone zostają na zajęcia terapeutyczne, które realizujemy z wielkim sercem i zaangażowaniem. Dla nas jest to niezwykle ważna pomoc, musimy przecież oprócz standardowych kosztów terapeutycznych ponosić wydatki na wykarmienie zwierząt i opiekę weterynaryjną.

W ubiegłym roku „Strapate Ranczo” z wpływów 1 procenta pozyskało 13 tysięcy złotych. Z kolei 18 Drużyna Harcerska „Kuźnia” im. Jerzego Kukuczki w Szczercowie w ubiegłym roku z odpisu otrzymała około trzech tysięcy złotych.

- Dzięki wpływom z odpisu zakupujemy nowe umundurowanie dla naszych harcerzy, w którym godnie reprezentujemy ZHP na wszelkiego rodzaju uroczystościach -mówi harcmistrz Jerzy Stolarz, komendant szczercowskiej drużyny. - Liczymy blisko 100 osób, mamy dwie gromady zuchowe, dwie drużyny harcerek i harcerzy młodszych i jedną drużynę starszych oraz krąg instruktorski. Od blisko 25 lat wychowujemy dzieci i młodzież z rejonu Szczercowa. Harcerstwo to pożyteczna sprawa, uczy dzieci samodzielności, zaradności i podejmowania wyzwań. Harcerze to pozytywnie zakręceni młodzi ludzie, którzy od życia chcą więcej niż tylko oglądania telewizji czy siedzenia przy smartfonie. Zachęcam do przekazywania 1 procenta podatku na rzecz środowisk harcerskich.

Wykaz organizacji pożytku publicznego z terenu Powiatu Bełchatowskiego znajduje się też na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w zakładce „Organizacje pozarządowe”. Gdy już wybierzemy organizację, której chcemy przekazać 1% podatku, należy wpisać jej pełną nazwę w ostatnich rubrykach zeznania podatkowego. Oprócz nazwy organizacji należy wpisać numer pod jakim widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Ostatnią rzeczą jest wyliczenie sumy, którą przekazujemy. Kwota nie może przekraczać 1% podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego. Pieniądze - 1% podatku należnego - na konto wybranej organizacji przekaże urząd skarbowy w lipcu lub w sierpniu roku podatkowego, w którym jest składane zeznanie podatkowe.
Krzysztof Borowski
Rzecznik prasowy
wykaz-opp-powiat-belchatowski.-1488961269-1 (pdf) 0.12mb (Pobrań: 94)